Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Czy użytkownicy potrzebują lokalnej reklamy?

Google przeanalizował zachowania klientów przeprowadzających wyszukiwania lokalne. Z raportu wynika, że sama obecność firmy w wynikach wyszukiwania to za mało. Użytkownicy bardzo często szukają bowiem informacji o ofercie w swoim najbliższym otoczeniu. Co więcej - nie mają nic przeciwko reklamie, która będzie uwzględniała ich lokalizację, co można wykorzystać m.in. przy planowaniu kampanii Google AdWords.

Wyszukiwanie lokalne ma na celu odnajdywanie rzeczy lub miejsc znajdujące się niedaleko aktualnego położenia użytkownika. Może to być odnajdywanie drogi do firmy, sprawdzanie godzin jej otwarcia czy wyszukiwanie konkretnych sklepów oferujących poszukiwany produkt.

Badanie pokazało najważniejsze cechy lokalnego wyszukiwania

Badanie miało odpowiedzieć na pytanie, jakie są cechy takiego wyszukiwania. Dlatego Google sprawdziło zachowania klientów podczas wyszukiwania lokalnego informacji, związanych z takimi branżami jak motoryzacyjna, produkty szybkozbywalne, finansowa, usługi lokalne, media i rozrywka, restauracje, handel detaliczny, nowoczesne technologie oraz podróże. Badania przeprowadzone zostały w Stanach Zjednoczonych. Wzięło w nich udział 4,5 tys. respondentów, którzy przeprowadzali wyszukiwania na smartfonach przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Najciekawsze wnioski, jakie można wysnuć z badania, to:

Ustawienie lokalizacji jest ogromną przewagą kampanii Google AdWords

Wyniki badania zdecydowanie pozwolą pomóc w podjęciu decyzji, jeśli ktoś waha się jakie działania w wyszukiwarce Google wybrać – ustawienie lokalizacji jest jedną z zalet kampanii Google AdWords, która ma w ten sposób przewagę nad pozycjonowaniem. W tym drugim przypadku nie ma się wpływu na to, którym klientom strona pokaże się w wynikach wyszukiwania. Mogą to być przypadkowe osoby, do których oferta wcale nie jest skierowana i którzy wcale danej oferty nie poszukują. A w przypadku jest inaczej – reklamy można targetować pod kątem lokalizacji, co pozwala skierować inną ofertę na cały kraj, a inną - na rynek lokalny (nie tylko województwo czy miasto, ale np. także teren w promieniu 40 km od danego miasta). Dlatego w wielu przypadkach doprecyzowanie lokalizacji oznacza spore oszczędności.

Warto także pamiętać o innym rozwiązaniu Google AdWords – rozszerzeniach reklam. Dzięki nim płatna reklama tekstowa jest lepiej widoczna, w niektórych przypadkach rozszerzenia kierują też internautę do dodatkowych treści na stronie, umożliwiają kontakt z firmą bez konieczności wchodzenia na stronę internetową czy prezentują informację o lokalizacji firmy.

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Hasła najczęściej wyszukiwane w Google w 2021 roku

Jak co roku Google opublikował listę najpopularniejszych haseł wpisywanych do wyszukiwarki w ubiegłym roku. Czego najczęściej szukali w sieci polscy użytkownicy Google?
czytaj

Już w lutym zmiany w programie Google Partners

Na początku lutego w życie wchodzi nowa wersja programu Google Partners. Oznacza ona nie tylko nowe wymagania dla agencji ze statusem Partnera Google, ale także nowe korzyści dla klientów takich agencji.
czytaj

Jak szybko sprzedać inwestycję - Google Ads dla deweloperów

Reklamy Google Ads doskonale sprawdzają się jako jedno ze skuteczniejszych narzędzi sprzedaży inwestycji deweloperskich. Jak je wykorzystać, aby były maksymalnie efektywne?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.