Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Dlaczego Google AdWords jest skuteczniejszy od Facebooka

29—03—2017

Porównanie skuteczności kampanii w wyszukiwarce Google i kampanii mediach społecznościowych, wyraźnie wypada na korzyść tej drugiej – to dlatego, że wyszukiwarka służy internautom do innych celów niż media społecznościowe.​  

Dlaczego Google AdWords jest skuteczniejsze? Wytłumaczenie jest proste – media społecznościowe służą głównie rozrywce, a użytkownicy nie myślą tam o wydawaniu pieniędzy. Na Facebooku publikowane są statusy znajomych, aktualności, zbliżające się wydarzenia, zabawne krótkie filmy, itp., a pomiędzy nimi można znaleźć reklamy i oferty. Nawet jeśli są one spersonalizowane i zgodne z zainteresowaniami, to jednak użytkownik najczęściej w ogóle ich nie poszukuje. 

Google natomiast służy do poszukiwania rozwiązań, które pomagają w zaspokajaniu potrzeb. A w takim wypadku użytkownik będzie bardziej skłonny do dokonania zakupu, niż wtedy, gdy przegląda aktualne posty na Facebooku. 

W Google szukamy odpowiedzi 

W wyszukiwarce Google’a reklamy pojawiają się w odpowiedzi na konkretne zapytania internautów i na zapytania, dotyczące ich potrzeb. I nawet jeśli te potrzeby nie są jeszcze nie do końca sprecyzowane, to i tak kampania Google Adwords pozwala na zaprezentowanie konkretnych rozwiązań z oferty – tak, by klient miał szansę się o tych rozwiązaniach dowiedzieć i być może wybrać jedno z nich. Takim przykładowym hasłem może być fraza wakacje 2017, która oznacza, że użytkownik prawdopodobnie poszukuje ofert związanych z wyjazdami wakacyjnym w tym roku, jednak nie ma jeszcze do końca sprecyzowanych oczekiwań. W reklamie Google Adwords można jednak zaprezentować najbardziej atrakcyjne oferty tegorocznych wyjazdów albo zaproponować skorzystanie z oferty promocyjnej.  

Google coraz częściej staje się także źródłem odpowiedzi na konkretne pytania. Widać to także w corocznych zestawieniach najpopularniejszych haseł, które prezentuje Google – kiedyś były to najczęściej pojedyncze słowa czy nazwy własne, teraz są to także bardziej skomplikowane frazy zaczynające się od słów jak…?gdzie…?ile…?” (np. ile kosztuje…?”) czy kim jest…?”. Jeśli więc internauta wpisze do wyszukiwarki hasło ile kosztuje nowy laptop apple” to nietrudno zgadnąć, że jakim konkretnie produktem z oferty jest szczególnie zainteresowany. W ten sposób można przygotować spersonalizowaną reklamę Adwords, przekierować internautę na stronę internetową i właściwie zaprezentować produkt lub usługę, a w efekcie – z dużym prawdopodobieństwem pozyskać nowego klienta.  

Na Facebooku szukamy rozrywki 

Zupełnie inaczej jest sytuacja wygląda w mediach społecznościowych – tutaj bowiem użytkownicy szukają głównie rozrywki, chcą sprawdzić co słychać u znajomych, co ciekawego ostatnio robili, czy też jakie odległe miejsca odwiedzili. Większość użytkowników Facebooka ma też polubione interesujące ich profile, dzięki czemu mają dostęp do interesujących aktualności. Jednym słowem – media społecznościowe najczęściej służą do komunikacji i miłego spędzania czasu, a nie do szukania rozwiązań. Co prawda Facebook od jakiegoś czasu umożliwia prowadzenie sponsorowanych kampanii reklamowych (w tym także tych sprzedażowych, opatrzonych przyciskiem Kup teraz”), jednak w kampanii możemy precyzyjnie dopasować tylko grupę osób, którym reklama się wyświetli (np. wiek, płeć, zainteresowania, itp.). Nawet jeśli więc użytkownik zobaczy u siebie na ekranie komputera reklamę laptopa Apple’a, to nie ma żadnej gwarancji, że będzie zainteresowany tą konkretną marką. Co więcej – nie wiadomo nawet, czy planuje kupno nowego sprzętu.  

Podsumowanie 

W mediach społecznościowych użytkownicy szukają głównie rozrywki, natomiast w Google – rozwiązań, które pomagają w zaspokajaniu potrzeb. Dlatego dzięki dobrze poprowadzonej kampanii w Google AdWords szybciej uda się sprzedać produkt niż na Facebooku – jest bowiem bardziej prawdopodobne, że internauta kliknie w reklamę AdWords, która pojawi mu się na ekranie komputera podczas poszukiwań rozwiązania, a nie podczas czytania informacji o tym, co słychać u jego znajomych lub co wydarzy się wkrótce w najbliższej okolicy. 


Słowa kluczowe

  • Google Adwords
  • SEM
  • media społecznościowe
  • social media
  • Facebook

Najnowsze artykuły

Google wyciąga pomocną dłoń do małych i średnich firm

Sprawdź swoją skrzynkę mailową, która przypisana jest do konta Google Ads - być może trafił już do Ciebie mail o środkach, które możesz przeznaczyć na reklamę.

Google proponuje darmową reklamę w Google Maps

W części krajów reklamodawcy, którzy korzystają z inteligentnych kampanii Google Ads, do września będą mogli skorzystać z darmowej promocji w Google Maps.

Gdzie pobrać faktury za kampanie Google Ads?

Sprawdź, gdzie co miesiąc możesz wygodnie pobrać elektroniczne faktury za kampanie Google Ads oraz towarzyszące im wyciągi z kosztami kampanii.