Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Google wprowadzi nowe formaty reklam do swojej wyszukiwarki?

26—07—2017

Google wśród wyników wyszukiwania zaczyna publikować filmy video. Czy to oznacza, że wkrótce w wynikach wyszukiwania użytkownicy będą też mogli zobaczyć reklamy w takim formacie?

Po tym, jak Google upodobnił płatne reklamy tekstowe do wyników organicznych, zaczyna myśleć o kolejnych zmianach w wynikach wyszukiwania. Jakiś czas temu informowaliśmy o testowaniu reklam graficznych w wyszukiwarce (w formacie tzw. karuzeli), teraz Google wprowadza do wyników wyszukiwania filmy video. A to może oznaczać, że już wkrótce w wynikach wyszukiwania użytkownicy będą też mogli zobaczyć płatne reklamy video.

Formaty video pojawiają się wśród wyników wyszukiwania

Formaty video pojawiają się wśród wyników wyszukiwania, w tzw. knowledge panel, czyli po prawej stronie ekranu. Video pojawiało się tylko w przypadkach, gdy użytkownik poszukiwał informacji związanych z filmem lub programem. Filmy uruchamiają się automatyczne, ale bez dźwięku – by można było go usłyszeć, trzeba kliknąć w film.

Po raz pierwszy o zmianach w wynikach wyszukiwania napisał portal thesempost.com. Jak zauważyła autorka artykułu, Google ryzykuje dużym niezadowoleniem użytkowników (autoodtwarzające się reklamy uznawane są przecież za jedne z najbardziej irytujących internautów), dlatego warto zastanowić się, czy nowe rozwiązanie nie oznacza umieszczania wkrótce w wynikach wyszukiwania płatnych reklam video. 

Sam Google przyznał, że eksperymentuje i testuje różne rozwiązania, ale na razie nie pojawiła się informacja, czy oznacza to nowe formaty reklam video – tym razem w wyszukiwarce. Jeśli tak by się stało, to rozwiązanie może z pewnością zainteresować takie branże jak np. samochodowa czy filmowa.

Google szuka okazji do zwiększenia przychodów

Nie jest jednak tajemnicą, że Google już od dawna poszukuje kolejnych obszarów do monetyzacji i zwiększania swoich przychodów. Pod koniec lipca opublikowane zostały wyniki firmy Alphabet, spółki-matki Google’a. Wyniki określone zostały przez ekspertów jako ,, tradycyjnie solidne” – w drugim kwartale 2017 roku spółka zarobiła nieco ponad 26 miliardów dolarów (dla porównania – w pierwszym kwartale było to 24,75 miliarda dolarów), to jednak cena akcji Alphabetu poszła nieco w dół, ponieważ inwestorzy mieli nadzieję na lepsze wyniki.

Google eksperymentuje z reklamami w wyszukiwarce

Po tym, jak Google upodobnił płatne reklamy tekstowe AdWords do wyników organicznych, zaczyna myśleć o kolejnych zmianach w wynikach wyszukiwania. Pod koniec czerwca na branżowych portalach pojawiła się informacja o nowych reklamach graficznych, publikowanych na samym szczycie wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google’a. Nowa reklama Google AdWords była łudząco podobna do obecnej na Facebooku karuzeli, w której reklamodawca może umieścić kilka zdjęć prezentujących ofertę. Reklama samochodu volvo xc90 wyświetlana była na samej górze wyników wyszukiwania – w tym nad płatnymi reklamami tekstowymi. Użytkownik na ekranie smartfona mógł zobaczyć zdjęcie samochodu (zdjęcia można przesuwać, więc można umieścić ich w reklamie więcej, np. w reklamie volvo umieszczonych zostało ich siedem), poniżej znalazły się nagłówek reklamy (marka samochodu) oraz adres docelowej podstrony strony www. W urządzeniu mobilnym reklama zajęła większą część ekranu, przez co płatne reklamy tekstowe oraz organiczne wyniki wyszukiwania zostały przesunięte w dół.

Podsumowanie

Google wprowadza do wyników wyszukiwania filmy video. Czy to oznacza, że wkrótce w wynikach wyszukiwania użytkownicy będą też mogli zobaczyć reklamy video? To całkiem możliwe, skoro Google już od dawna poszukuje kolejnych obszarów do monetyzacji i zwiększania swoich przychodów. Po zmianach w wyglądzie reklam tekstowych AdWords, Google eksperymentuje z kolejnymi zmianami w wynikach wyszukiwania. Jak pisaliśmy kilka tygodni temu, testowane są nowe reklamy graficzne, publikowane na samym szczycie wyników wyszukiwania. Nowa reklama Google AdWords była łudząco podobna do obecnej na Facebooku karuzeli, w której reklamodawca może umieścić kilka zdjęć prezentujących ofertę. Więcej o tym w naszym artykule „Nowe reklamy Google Adwords w wynikach wyszukiwania?”.

Słowa kluczowe

  • Google Adwords
  • SEM
  • video

Najnowsze artykuły

Na czym polega eksperyment kampanii w Google Ads?

Eksperyment kampanii w Google Ads pozwala przetestować skuteczność zmian wprowadzanych w ustawieniach kampanii. Jak go ustawić?

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.