Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Internauci nie odróżniają reklam Google Ads od organicznych wyników wyszukiwania

Wygląd reklam Google Ads zmieniał się już wielokrotnie. Z roku na rok Google upodobnia je do wyszukań organicznych. Różnice między bezpłatnymi wynikami wyszukiwania, a tymi, za które musimy zapłacić, zacierają się.

Aktualnie reklamy Google Ads od organicznych wyników wyszukiwania w Google odróżnia jedynie pogrubiony napis Reklama, który znajduje się przy nazwie domeny reklamodawcy.


Dla porównania poniżej organiczny wynik wyszukiwania w Google:


Do 2013 roku reklamy Google Ads wyświetlały się na innym tle niż organiczne wynik wyszukiwania. Użytkownik widział wtedy dokładnie, gdzie kończą się wyszukiwania płatne, a zaczynają organiczne. Jeszcze w 2017 część reklamy – link do strony docelowej – była wyróżniona kolorem zielonym, dzisiaj tak, jak treść reklamy, jest w kolorze czarnym. Sam wyraz Reklama wyświetlał się natomiast w zielonej obwódce, co widać na przykładzie poniżej:


Czy użytkownicy rozpoznają jeszcze reklamy tekstowe Google Ads?

Wszystkie wizualne zmiany sprawiają, że użytkownicy często nie odróżniają reklam Google Ads od organicznych wyników wyszukiwania. Chociaż badania z 2018 roku (por. artykuł opublikowany na branżowym portalu Search Engine Land) wskazują, że 57,5 proc. użytkowników nie zauważa różnicy między reklamami a wynikami organicznymi w wyszukiwarce Google, to tym, którzy tę różnicę zauważają, wyświetlone reklamy nie przeszkadzają. Z najnowszych badań wynika, że tylko 1 proc. ankietowanych negatywnie ocenia płatne reklamy Google Ads (zob. artykuł na stronie Marketing Expertus).

Chociaż wśród użytkowników nadal istnieje świadomość, że niektóre wyniki wyszukiwania są sponsorowane, to aż 75 proc. uważa, że ułatwiają one dotarcie do poszukiwanego produktu lub usługi. Wynika z tego, że nawet jeśli użytkownik rozpozna reklamę Google Ads, to kliknie w nią, o ile okaże się ona dla niego interesująca.

Podsumowanie

Internauci w większości nie odróżniają reklam Google Ads od wyników organicznych. Badania brytyjskiej organizacji Office of Communications (Ofcom) potwierdzają zaś, że użytkownicy traktują reklamy w wyszukiwarce jako odpowiedź na swoje zapytanie, o ile są one trafne.

Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiedni dobór słów kluczowych i stworzenie takiej treści reklam, która z jednej strony będzie pasowała do wpisanej frazy, a z drugiej będzie użyteczna dla osoby poszukującej danej usługi czy produktu. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje reklamy spełniają te kryteria, skorzystaj z naszego audytu kampanii Google Ads. Zadzwoń na numer 61 670-03-93 lub napisz kontakt@adpresso.pl

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Rekomendacje w kampaniach Google Ads - które z nich warto stosować?

Wśród porad, które proponują reklamodawcom algorytmy Googlea, można się czasem pogubić - dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, które rekomendacje warto wdrożyć do kampanii, a które lepiej odpuścić.
czytaj

Google zwiększa liczbę wyników wyszukiwania na smartfonach

Nowość dotycząca wyników wyszukiwania w Google na urządzeniach mobilnych. Użytkownicy smartfonów nie będą już musieli klikać w przycisk ,,Zobacz Więcej", by zobaczyć kolejne strony wyszukiwania - Google automatycznie wyświetli od razu cztery strony z wynikami.
czytaj

Awaria Facebooka to przestroga dla firm

Kilkugodzinna awaria Facebooka i serwisów z nim powiązanych udowodniła, że w działaniach promocyjnych nie można się ograniczać wyłącznie do mediów społecznościowych.
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.