Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Internauci nie odróżniają reklam Google Ads od organicznych wyników wyszukiwania

27—10—2020

Wygląd reklam Google Ads zmieniał się już wielokrotnie. Z roku na rok Google upodobnia je do wyszukań organicznych. Różnice między bezpłatnymi wynikami wyszukiwania, a tymi, za które musimy zapłacić, zacierają się.

Aktualnie reklamy Google Ads od organicznych wyników wyszukiwania w Google odróżnia jedynie pogrubiony napis Reklama, który znajduje się przy nazwie domeny reklamodawcy.


Dla porównania poniżej organiczny wynik wyszukiwania w Google:


Do 2013 roku reklamy Google Ads wyświetlały się na innym tle niż organiczne wynik wyszukiwania. Użytkownik widział wtedy dokładnie, gdzie kończą się wyszukiwania płatne, a zaczynają organiczne. Jeszcze w 2017 część reklamy – link do strony docelowej – była wyróżniona kolorem zielonym, dzisiaj tak, jak treść reklamy, jest w kolorze czarnym. Sam wyraz Reklama wyświetlał się natomiast w zielonej obwódce, co widać na przykładzie poniżej:


Czy użytkownicy rozpoznają jeszcze reklamy tekstowe Google Ads?

Wszystkie wizualne zmiany sprawiają, że użytkownicy często nie odróżniają reklam Google Ads od organicznych wyników wyszukiwania. Chociaż badania z 2018 roku (por. artykuł opublikowany na branżowym portalu Search Engine Land) wskazują, że 57,5 proc. użytkowników nie zauważa różnicy między reklamami a wynikami organicznymi w wyszukiwarce Google, to tym, którzy tę różnicę zauważają, wyświetlone reklamy nie przeszkadzają. Z najnowszych badań wynika, że tylko 1 proc. ankietowanych negatywnie ocenia płatne reklamy Google Ads (zob. artykuł na stronie Marketing Expertus).

Chociaż wśród użytkowników nadal istnieje świadomość, że niektóre wyniki wyszukiwania są sponsorowane, to aż 75 proc. uważa, że ułatwiają one dotarcie do poszukiwanego produktu lub usługi. Wynika z tego, że nawet jeśli użytkownik rozpozna reklamę Google Ads, to kliknie w nią, o ile okaże się ona dla niego interesująca.

Podsumowanie

Internauci w większości nie odróżniają reklam Google Ads od wyników organicznych. Badania brytyjskiej organizacji Office of Communications (Ofcom) potwierdzają zaś, że użytkownicy traktują reklamy w wyszukiwarce jako odpowiedź na swoje zapytanie, o ile są one trafne.

Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiedni dobór słów kluczowych i stworzenie takiej treści reklam, która z jednej strony będzie pasowała do wpisanej frazy, a z drugiej będzie użyteczna dla osoby poszukującej danej usługi czy produktu. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje reklamy spełniają te kryteria, skorzystaj z naszego audytu kampanii Google Ads. Zadzwoń na numer 61 670-03-93 lub napisz kontakt@adpresso.pl

Słowa kluczowe

  • reklamy google ads
  • reklama w wyszukiwarce

Najnowsze artykuły

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.

Dlaczego warto już teraz przygotować się na Black Friday?

Choć do Black Friday i Cyber Monday pozostało jeszcze sporo czasu, warto zacząć przygotowania już teraz. Nad czym pracować, aby jak najefektywniej wykorzystać okres corocznych wyprzedaży?