Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Jak dobrać odpowiednie frazy wykluczające w kampanii AdWords?

23—08—2017

Dobór odpowiednich fraz wykluczających w kampanii Google AdWords to klucz do odpowiedniego zarządzania budżetem kampanii – tak, by nie marnować środków przeznaczonych na kampanię.

Frazy wykluczające to takie stwierdzenia, na które reklama tekstowa Google AdWords ma się nie wyświetlać w wyszukiwarce. Odpowiedni dobór słów kluczowych z takim dopasowaniem pozwoli na skuteczne zarządzanie budżetem kampanii – tak, by nie stracić dużej części budżetu na niepotrzebne kliknięcia i trafiać do użytkowników potencjalnie zainteresowanych ofertą. 

Aby dobrać słowa wykluczające przy ustawianiu kampanii AdWords niezastąpiona będzie przede wszystkim znajomość swojego biznesu, można skorzystać także z propozycji planera słów kluczowych i podpowiedzi Google'a. Już po uruchomieniu kampanii warto regularnie sprawdzać, jakie frazy wpisywali do wyszukiwarki internauci, którzy kliknęli w reklamę – być może część z nich kompletnie nie ma nic wspólnego z promowaną ofertą.

Dlaczego dopasowania słów kluczowych są tak istotne?

Dopasowania słów kluczowych to narzędzia, które pozwalają doprecyzować, na jakie stwierdzenia dana reklama ma się wyświetlać użytkownikom, a na jakie nie. Można bowiem ustawić np. takie dopasowanie, dzięki któremu reklama wyświetli się tylko przy konkretnej frazie albo takie, dzięki któremu reklama wyświetla się także w przypadkach, gdy wpisane stwierdzenie będzie podobne do słowa kluczowego. 

Oddzielną kategorią jest natomiast dopasowanie wykluczające – na słowa kluczowe z takim dopasowaniem reklama po prostu nie wyświetli się. Można w ten sposób zapobiec wyświetleniu reklamy użytkownikowi, który na pewno nie szuka tego, co oferuje reklamodawca. W takim wypadku nie ma ryzyka niepotrzebnego kliknięcia, za które trzeba będzie zapłacić, dzięki czemu budżet nie jest marnowany.

Jak dobrać wykluczające frazy w kampanii Google AdWords?

Istnieje kilka możliwości dobrania odpowiednich słów kluczowych w kampanii Google AdWords, np. znajomość swojego biznesu i doświadczenie reklamodawcy, planer słów kluczowych i podpowiedzi Google’a oraz wyszukiwane przez internautów słowa kluczowe.

Bezcenna znajomość swojego biznesu 

W doborze słów kluczowych oraz ustalaniu ich dopasowania mocno pomaga znajomość swojego biznesu. Jeśli więc np. ktoś sprzedaje meble do salonu czy do sypialni, może od razu wykluczyć frazy „meble ogrodowe” czy „meble do kuchni”, ponieważ nie ma tego w swojej ofercie. W takim wypadku nawet jeśli użytkownik kliknąłby w reklamę, to i tak szybko opuści serwis, ponieważ poszukuje zupełnie innych mebli.

Planer słów kluczowych

Oczywiście, nie zawsze da się przewidzieć, na jakie zapytania Google wyświetli reklamę, ponieważ z naszych obserwacji wynika, że skojarzenia mogą być czasem nawet dość odległe. Pewne wskazówki można znaleźć w planerze słów kluczowych, czyli bezpłatnym narzędziu Google’a, w którym można znaleźć propozycje nowych fraz. Część z nich można wykorzystać w kampanii, a niektóre – dobrać do wykluczających fraz, jeśli reklamodawca obawia się, że na te zapytania reklama może się wyświetlić.

Słowa kluczowe poszukiwane przez użytkowników

W trakcie trwania kampanii warto regularnie zaglądać do zakładki „Słowa kluczowe” > „Wyszukiwane hasła”. Można tam znaleźć cenne informacje, dotyczące oczekiwań użytkowników – znajdują się tam bowiem słowa kluczowe użyte przez internautów, którym wyświetliły się reklamy z danej grupy reklam i które z tych wyświetleń zakończyły się kliknięciem w reklamę. Wśród nich z pewnością znajdą się takie frazy, które nie pasują do oferty, więc szkoda marnować na nie budżet.

Podsumowanie

Frazy wykluczające, czyli takie stwierdzenie, na które reklama ma się nie wyświetlać, to nieodłączna część każdej kampanii Google AdWords. Dzięki temu można uniknąć (lub przynajmniej mocno ograniczyć) sytuacje, w których reklama wyświetla się także tym użytkownikom, którzy wpisali frazę tylko częściowo powiązaną z promowaną ofertą i poszukują tak naprawdę kompletnie innych rzeczy.

Przy ustawianiu kampanii AdWords warto więc wykorzystać znajomość swojego biznesu oraz skorzystać z propozycji planera słów kluczowych i podpowiedzi Google'a. Już po uruchomieniu kampanii warto regularnie sprawdzać, jakie frazy wpisywali do wyszukiwarki internauci, którzy kliknęli w reklamę – być może część z nich kompletnie nie ma nic wspólnego z promowaną ofertą.

Przeczytaj także: „Dlaczego dopasowanie słów kluczowych jest tak ważne?”

Słowa kluczowe

  • Google Adwords
  • SEM
  • dopasowanie wykluczające

Najnowsze artykuły

Na czym polega eksperyment kampanii w Google Ads?

Eksperyment kampanii w Google Ads pozwala przetestować skuteczność zmian wprowadzanych w ustawieniach kampanii. Jak go ustawić?

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.