Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Jakich błędów nie popełniać przy tworzeniu strony www?

Strona internetowa – w połączeniu ze skuteczną kampanią Google AdWords – może stanowić aktywną formę pozyskiwania nowych klientów. Aby jednak tak się stało, warto pamiętać, jakich błędów nie popełnić przy tworzeniu firmowej strony internetowej.

Jeśli strona ma charakter pasywny i stanowi raczej umieszczoną w Internecie wizytówkę firmy, to w witrynie co najwyżej można sprawdzić dane kontaktowe. Aby tak się nie stało, a strona stała się prawdziwym wirtualnym sprzedawcą sprzedawcą produktów czy usług, należy wystrzegać się kilku poważnych błędów przy tworzeniu witryny.

Stworzenie strony internetowej jedynie przez informatyka

Powierzenie stworzenia strony informatykowi powinno być ostatnim etapem prac, a nie początkiem, ponieważ witryna jest narzędziem marketingowym, a nie informatycznym. Aby strona spełniała swój główny cel, czyli przyciągnięcie nowych klientów i zwiększenie przychodów firmy, najpierw należy przeprowadzić analizę marketingową i określić grupę docelową, przewagi konkurencyjne, itp., a następnie przygotować makiety, które dopiero będą podstawą do przygotowania witryny.

Kopiowanie konkurencji

Obejrzenie stron konkurencji i powielenie elementów, które wydają się dobre – to kolejny częsty błąd popełniany przy tworzeniu strony www. Tymczasem nawet jeśli coś się znalazło na danej stronie, to nie oznacza, że sprawdzi się też w innej witrynie. Czasem jest wręcz przeciwnie. Ponadto, jeśli firma coś kopiuje od konkurencji, to znaczy, że jest krok za nią. A w biznesie ważne jest, by być zawsze krok przed konkurencją, a nie za nią.

Brak informacji o przewagach konkurencyjnych

Znalezienie unikalnych przewag i przedstawienie ich potencjalnemu klientowi pozwala na przekonanie odbiorcy, że mamy pewne przewagi w stosunku do konkurencji i że to właśnie my najlepiej odpowiemy na jego potrzeby. Żaden użytkownik nie będzie godzinami analizował oferty – zazwyczaj w ciągu kilku sekund klient decyduje, czy strona go zainteresowała i spędzi na niej kilka minut czy ją po prostu opuści. Dlatego najlepiej prezentować przewagi od razu, a nie ukrywać na jednej z podstron – tak, by potencjalny klient mógł się z nimi zapoznać tuż po wejściu na stronę.

Skoncentrowanie się na nowinkach technologicznych, a nie na celu strony

Powierzenie stworzenia strony informatykowi stwarza zagrożenie skoncentrowania się na nowościach technologicznych, podczas gdy nie każda z nich nadaje się do każdego typu biznesu. Dlatego najważniejsze jest określenie celu biznesowego, a dopiero potem dobranie takiej technologii, która umożliwi realizację tego celu.

Przygotowanie złej architektury informacji

Architektura informacji to inaczej mówiąc odpowiednie rozmieszczenie informacji na stronie. Słowem-kluczem jest tutaj ,,odpowiednie”, ponieważ najważniejsze jest, by wszystkie elementy strony zostały umieszczone w logicznym porządku, czyli tam, gdzie spodziewa się ich użytkownik. Jeśli internauta nie znajdzie informacji tam, gdzie powinny się znaleźć, może się zniechęcić do strony i szybko ją opuścić.

Brak profesjonalnie przygotowanych opisów

Dobrze zredagowane, profesjonalnie przygotowane opisy to połowa sukcesu, jednak często twórcy nie poświęcają treściom zbyt dużo czasu i uwagi. Częstym błędem jest skupienie się na graficznej części serwisu, a następnie napisanie kilku tekstów w ostatniej chwili i umieszczenie ich na stronie. Tymczasem jeśli treści będą przygotowywane ,,na kolanie”, trudno będzie przekonać potencjalnego klienta o profesjonalizmie firmy i jej przewagach konkurencyjnych.

Słaba web usability, czyli strona jest nieintuicyjna

Usability, czyli użyteczność strony, to jeden z ważniejszych elementów, których należy dopilnować na stronie internetowej – szczególnie w przypadku sklepów internetowych, ponieważ jeśli na stronie nie ma można czegoś znaleźć, to nie można tego też kupić. Jeśli po witrynie będzie trudno się poruszać, użytkownik po prostu ją opuści i z dużym prawdopodobieństwem uda się do konkurencji. 

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Wykluczenia słów kluczowych na poziomie konta Google Ads - jak je dodać?

Wykluczające słowa kluczowe pozwalają zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na nietrafione kliknięcia. Teraz słowa kluczowe można wykluczyć na poziomie całego konta Google Ads.
czytaj

Jak skontaktować się ze wsparciem Google Ads?

W pandemii Google ograniczył możliwość kontaktu telefonicznego z zespołem wsparcia Google Ads - przez pewien czas ze specjalistami Google można było porozmawiać wyłącznie na czacie.
czytaj

Google ukrywa raporty wyszukiwanych słów w Analyticsie

Od pewnego czasu Google usilnie namawia do przejścia z dotychczasowej wersji Universal Analytics na Google Analytics 4. Czy usunięcie ważnego dla reklamodawców raportu ma przyspieszyć ten proces?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.