Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Nie będzie już można edytować linków na Facebooku

27—07—2017

Facebook w swojej walce z fake newsami wprowadził nowość, która dotknie administratorów wszystkich stron – nie ma już bowiem możliwości modyfikacji linków udostępnianych na facebookowej stronie.

Fałszywe informacje, tzw. fake-news to prawdziwa plaga Internetu, zwłaszcza w ostatnich czasach, gdy mogą one stanowić oręż w walce politycznej. Nic więc dziwnego, że Facebook i Google już jakiś czas temu rozpoczęły walkę z fałszywymi informacjami, a teraz Facebook dorzucił kolejne rozwiązanie – administratorzy stron nie będą mieli możliwości modyfikacji udostępnionych linków. Wyjątkiem będą jedynie wydawcy, którzy administrują stronami informacyjnymi, sportowymi i o tematyce rozrywkowej.

Nie można edytować nagłówka, opisu linku i obrazu

Administratorzy stron od 18 lipca nie mogą edytować nagłówka, opisu linku czy obrazu w opublikowanym linku, jak to było wcześniej. Zdaniem Facebooka taka możliwość otwierała furtkę właścicielom stron, propagujących fałszywe informacje, czyli tzw. fake newsy. W takim wypadku wystarczyło bowiem tylko zmienić tytuł, treść i zdjęcie, by przekazać na Facebooku informację zupełnie inną niż tę, opublikowaną w serwisie. Większość osób nie klikała w taki post, by wejść na stronę, ale na pewno w oczy rzucała im się chwytliwy nagłówek i treść – często zresztą niemające nic wspólnego z rzeczywistością. 

Facebook zapowiedział wyjątki

Facebook zapowiedział jednak wyjątki – są to wydawcy, którzy administrują stronami informacyjnymi, sportowymi i o tematyce rozrywkowej. Na tych stronach – jak zauważył w swojej informacji prasowej Facebook – linki są dość często modyfikowane, dlatego nie chce zamykać im tej możliwości. Aby jednak było to możliwe, trzeba będzie za pomocą dedykowanego narzędzia potwierdzić, że konkretne linki przypisane są do konkretnej strony. Jeśli jednak narzędzie będzie używane w niedozwolony sposób (np. spamowanie postami, które nie spełniają standardów Facebooka), to administratorzy stracą do niego dostęp.

Kolejny krok Facebooka w walce ze spamem i fałszywymi informacjami

Zmiany w edycji linków to kolejny krok Facebooka w walce ze spamem i fałszywymi informacjami. Kilka miesięcy temu rozpoczęła się walka ze spamem wśród reklam, a kilka tygodni temu w Facebook ogłosił, że w News Feedzie, czyli w głównym strumieniu informacji, wśród postów niesponsorowanych ma się znaleźć mniejsza ilość tych treści, które prowadzą do stron internetowych niskiej jakości. Na celowniku znalazły się zwłaszcza posty promujące serwisy z dużymi ilościami reklam (także typu pop-up lub reklamy pełnoekranowymi), z treściami dla dorosłych czy z reklamami promującymi te produkty i usługi, których promować na Facebooku nie można.  

Do oceny stron internetowych Facebook wykorzystuje sztuczną inteligencję. Jeśli udostępniony post kierował będzie internautę do serwisu, który uznany zostanie za stronę o niskiej jakości lub będzie wprowadzał w błąd internautów, to będzie on automatycznie widoczny niżej i w efekcie będzie rzadziej klikany.

Podsumowanie 

Administratorzy stron na Facebooku nie mogą już modyfikować udostępnionych linków. Wyjątkiem będą jedynie wydawcy, którzy administrują stronami informacyjnymi, sportowymi i o tematyce rozrywkowej. Aby jednak mogli nadal to robić, będą musieli za pomocą dedykowanego narzędzia potwierdzić, że konkretne linki przypisane są do konkretnej strony. Jeśli narzędzie będzie używane w niedozwolony sposób (np. spamowanie postami, które nie spełniają standardów Facebooka), to administratorzy stracą do niego dostęp.

Nowe rozwiązanie to kolejny krok w walce z fałszywymi informacjami. Kilka miesięcy temu Facebook zaczął walkę ze spamem wśród reklam, a od jakiegoś czasu w News Feedzie, czyli w głównym strumieniu informacji, wśród postów niesponsorowanych trudno znaleźć treści, które prowadzą do stron internetowych niskiej jakości. Podobne działania podjął także w ostatnim czasie Google.


Słowa kluczowe

  • Facebook

Najnowsze artykuły

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.

Dlaczego warto już teraz przygotować się na Black Friday?

Choć do Black Friday i Cyber Monday pozostało jeszcze sporo czasu, warto zacząć przygotowania już teraz. Nad czym pracować, aby jak najefektywniej wykorzystać okres corocznych wyprzedaży?