Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Nowość od Googlea: precyzyjnie oceń średnią pozycję swojej reklamy

Chcesz jeszcze dokładniej wiedzieć, gdzie na stronie z wynikami wyszukiwania wyświetlają się Twoje reklamy Google Ads (AdWords)? Przygotuj się na nowe rodzaje danych, związanych z pozycją reklamy w sieci wyszukiwania Googlea.

W najbliższych tygodniach Google planuje dodać nowe rodzaje danych, które pozwolą ocenić pozycję reklam Google Ads (AdWords) w sieci wyszukiwania: procent wyświetleń na najwyższej pozycji, procent wyświetleń na samej górze strony, udział w wyświetleniach na najwyższej pozycji oraz udział w wyświetleniach na górze strony z wynikami wyszukiwania.

Oznacza to, że reklamodawcy nie będą już skazani wyłącznie na analizę średniej pozycji reklamy wśród reklam konkurencji.

Nowe możliwości oceny średniej pozycji reklamy w wyszukiwarce Google

W ciągu najbliższych kilku tygodni reklamodawcy w swoich panelach Google Ads (AdWords) będą mogli analizować następujące dane:

Nowe dane pozwolą dokładniej mierzyć pozycję reklamy w wyszukiwarce Google

Dotychczas reklamodawcy mogli korzystać z danych, dotyczących średniej pozycji reklamy wśród innych wyników wyszukiwania. Choć dane można było analizować także wstecz (co pozwala analizować, czy i jak skutecznie wprowadzane zmiany wpływają na pozycję reklamy), to jednak rozbudowanie modułu o dodatkowe wskaźniki pozwoli już nie tylko na dokładniejsze monitorowanie pozycji reklamy w odniesieniu do naszej konkurencji. Nowe dane przydadzą się bowiem również do oceny pozycji reklam w odniesieniu do wyników organicznych oraz ewentualnego ustalenia stawki pod kątem wybranej lokalizacji na stronie wyszukiwania (strategia ta pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo wyświetlania reklam na górze strony strony lub na pierwszej stronie z wynikami wyszukiwania). Z tego powodu Google planuje włączyć te dane do opcji automatycznego określania stawek w kampaniach Google Ads (AdWords).

Dlaczego walka o jak najwyższe pozycje jest tak istotna? Ponieważ wysokie pozycje, w połączeniu z odpowiednimi nagłówkami i przekonującym tekstem reklamy dopasowanym do wyszukiwanej frazy, bardzo często oznacza kliknięcie i wejście na stronę reklamodawcy. Reklamy są dziś łudząco podobne do wyników organicznych, wielu użytkowników nie odróżnia ich od siebie. Jeśli więc już na samym początku użytkownik znajdzie to, czego poszukuje, istnieje spora szansa, że kliknie w reklamę i nie będzie szukał dalej odpowiedzi. Bardzo często pojawia się więc korelacja - im lepsza jest pozycja reklamy, tym wyższy jest też CTR, czyli współczynnik klikalności w reklamę.

Zwycięska walka o jak najwyższą pozycję reklamy Google Ads (AdWords) może więc okazać zwycięską walką o potencjalnego klienta - to dlatego warto skorzystać z możliwości analizy nowych danych, jak tylko będą już dostępne.

Czytaj także: Jak poprawić pozycję reklamy Google AdWords?
Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Weryfikacja konta Google Ads - zrób to, zanim będzie za późno

Na początku 2022 roku Google zaczął wymagać weryfikacji kont Google Ads. Na początku weryfikację mogli przejść tylko reklamodawcy wyznaczeni przez Google. Obecnie każdy może zweryfikować swoje konto samodzielnie.
czytaj

Nie trać swoich danych z GA4 - zmień domyślny okres ich przechowywania

Od początku lipca Google Analytics 4 jest domyślną wersją Analyticsa, a gromadzenie danych w Universal Analytics ma być niedługo wstrzymane.
czytaj

Google testuje nową wyszukiwarkę wykorzystującą AI

Google poinformował, że pracuje nad nową wyszukiwarką opartą o sztuczną inteligencję. Czym inteligentna wyszukiwarka będzie się różnić od dotychczasowej wyszukiwarki Google?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.