Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Pierwsze wrażenie w Internecie jest najważniejsze

08—06—2017

Aby odnieść sukces w biznesie należy zadbać o dobre wrażenie w Internecie – ta prawda nie dotyczy tylko sklepów internetowych. Dlatego przy tworzeniu lub aktualizacji strony należy zwrócić uwagę na te elementy, które najczęściej oceniają użytkownicy odwiedzający stronę internetową.

To, że zrobienie dobrego wrażenia w Internecie jest kluczowe, potwierdzają także wyniki badań, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Missouri w Stanach Zjednoczonych (Missouri University of Science and Technology). Badania dowiodły, że osoba, która wchodzi na daną stronę internetową, wyrabia sobie opinię na temat firmy lub marki w ciągu 0,2 sekundy, a w ciągu kolejnych 2,6 sekundy utwierdza się w swojej opinii. Dlatego przy projektowaniu lub optymalizacji strony tak ważne jest zwrócenie uwagi zwłaszcza na te elementy, na których użytkownicy najczęściej skupiają swoją uwagę od razu po wejściu do serwisu. Tylko w takim wypadku strona będzie skutecznie sprzedawała produkt lub usługę, a pieniądze wydane na promocję (np. Google AdWords) nie będą zmarnowane.

Jak wyglądało badanie na Uniwersytecie Missouri?

Uczestnicy biorący udział w badaniu na Uniwersytecie Missouri mieli ocenić 25 stron internetowych, na każdej mieli spędzić 20 sekund. Ocenie podlegała część wizualna oraz tzw. design factors, dlatego do eksperymentu użyto kamer oraz urządzeń służących do badania ruchu gałek ocznych (eye-tracking software). Wiadomo więc, na jakich elementach użytkownicy skupiali swój wzrok najdłużej, zanim zwrócili uwagę na inną część serwisu. Sekcje, na które uczestnicy zwrócili największą uwagę, to: logo (uczestnicy skupiali na nim uwagę przez ok. 6,48 sek.), menu (6,44 sek.), pole wyszukiwarki (ok. 6 sek.), linki do serwisów społecznościowych (5,95 sek.), główna grafika i zdjęcie na stronie (5,94 sek.), treść (5,59 sek.) oraz dolna część strony (5,25 sek.).

Jakie wnioski można wysnuć z badania?

Na podstawie wyników można wysnuć kilka interesujących wniosków, np. dużą uwagę należy zwrócić na logo – najlepiej, aby było ono tworzone na indywidualne zamówienie, we współpracy z profesjonalną firmą, która zajmuje się, a nie tworzone w aplikacjach czy programach, przeznaczonych do automatycznego tworzenia logotypów. 

Duże znaczenie w serwisie ma także nawigacja na stronie i tworzenie intuicyjnej architektury informacji oraz przygotowanie odpowiednich tekstów. Jeśli użytkownik nie będzie wiedział, w jaki sposób po stronie się poruszać, a treść jest źle napisana i źle rozmieszczona na stronie, to szybko opuści serwis. Dlatego do tworzenia strony powinien być zaangażowany nie tylko informatyk, ale także marketingowiec, copywriter, itd. Tylko wtedy mamy pewność, że stworzona strona, a więc zarówno architektura informacji, jak i odpowiednio przygotowane teksty, skutecznie będą sprzedawały produkt lub usługę (przeczytaj nasz artykuł na ten temat).

Ciekawy może być fakt, że użytkownicy dużo uwagi poświęcili wyszukiwarce. Może to wyjaśniać sytuacja, w której internauci nie znaleźli od razu danego produktu czy informacji, więc próbowali znaleźć szczegóły dzięki wyszukiwarce. Dlatego tak istotne jest dopracowanie tego elementu.

Podsumowanie

Na świecie żyje obecnie ok. 7,5 miliarda ludzi, z czego prawie połowa (3,4 miliarda) korzysta z Internetu. Dlatego – aby odnieść sukces w biznesie – należy zadbać o dobre wrażenie w Internecie i dotyczy to nie tylko sklepów internetowych, gdzie cała transakcja odbywa się on-line. Dlatego przy tworzeniu lub aktualizacji strony należy zwrócić uwagę na te elementy, które najczęściej oceniają użytkownicy odwiedzający stronę internetową: logo, menu, pole wyszukiwarki, linki do serwisów społecznościowych, główna grafika i zdjęcie na stronie, treść oraz dolną część strony. Tylko w takim wypadku strona będzie skutecznie sprzedawała produkt lub usługę, a pieniądze wydane na promocję (np. Google AdWords) nie będą zmarnowane.

Słowa kluczowe

  • strona internetowa
  • web development

Najnowsze artykuły

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.

Dlaczego warto już teraz przygotować się na Black Friday?

Choć do Black Friday i Cyber Monday pozostało jeszcze sporo czasu, warto zacząć przygotowania już teraz. Nad czym pracować, aby jak najefektywniej wykorzystać okres corocznych wyprzedaży?