Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Ustawienia języka w kampaniach Google Ads – na co warto zwrócić uwagę?

Mogłoby się wydawać, że wybór i ustawienie języka jest jednym z najłatwiejszych etapów konfigurowania kampanii Google Ads. Warto jednak wiedzieć o kilku ważnych kwestiach dotyczących ustawień języka, szczególnie wtedy, gdy chcemy wyświetlać reklamy za granicą.

Ustawienia języka w kampanii zwykle nawet nie zauważamy – akceptujemy domyślnie wybrany przez Google język polski (jeśli korzystamy z interfejsu w języku polskim) i przechodzimy dalej. Dopiero przy konfigurowaniu kampanii skierowanej do klienta zagranicznego zatrzymujemy się na ustawieniach języka. Okazuje się, że warto to robić każdorazowo. Dlaczego?

Języki w kampanii Google Ads

Do każdej polskojęzycznej kampanii kierowanej dany obszar lub cały kraj warto dodawać także język angielski. Dotyczy to właściwie każdej kampanii niezależnie od języka reklam i państwa, w którym chcemy je wyświetlać. Wiele osób korzysta dziś z wyszukiwarki w telefonie - bardzo często domyślnie ustawionym językiem wyszukiwarki Google jest wtedy właśnie angielski. Mało kto zmienia te ustawienia, bo jedyną widoczną na pierwszy rzut oka różnicą jest „Search” zamiast „Szukaj” na przycisku (zamiast klikania w button i tak używamy częściej klawisza Enter na klawiaturze).

W Google Ads natomiast używanie przez internautów wyszukiwarki z ustawionym językiem angielskim oznacza, że jeśli nie dodamy go do kampanii na etapie jej konfiguracji, reklamy nie będą się po prostu u takich użytkowników wyświetlać, mimo tego, że będą wyszukiwać po polsku na terenie Polski. Dlatego coraz częściej zaleca się, by do każdej kampanii jako drugi język dodawać język angielski.

Ustawienia języka kampanii można w każdej chwili zmienić, wchodząc w daną kampanię (na poziom grup reklam), następnie wybierając z bocznego menu Ustawienia i Języki.


Zmiana języka w planerze słów kluczowych

Co istotne, przed uruchomieniem kampanii obcojęzycznej lub kierowanej na obszar państwa innego, niż Polska, w planerze słów kluczowych możemy sprawdzić, jak kształtowały się historyczne dane dotyczące liczby wyszukań danej frazy na danym terenie i jakie są prognozy na przyszłość. Aby zmienić język w planerze słów kluczowych, należy nad listą z propozycjami słów (lub nad tabelą z podanymi frazami przy wynikach historycznych) wybrać odpowiedni kraj i język:

Dzięki zmianie tych ustawień propozycje nowych słów kluczowych lub wyniki dotyczące wyszukiwań konkretnych fraz będą dotyczyły tych użytkowników, do których kampania naprawdę ma trafić. Jeśli nie zmienimy tych ustawień dane będą podawane dla Polski i języka polskiego (ustawienia domyślne przy korzystaniu z polskojęzycznego interfejsu).

Jeśli chcesz poznać więcej cennych wskazówek i dowiedzieć się, jak samodzielnie prowadzić skuteczne kampanie Google Ads, skorzystaj z naszego kursu on-line z Google Ads dla przedsiębiorców. Teraz kurs sprzedajemy w obniżonej aż o 60 proc. cenie, więc zapłacisz za niego mniej niż za miesiąc obsługi kampanii przez agencję.

Podsumowanie

Google Ads pozwala na kierowanie reklam w większości języków do użytkowników na terenie wszystkich krajów świata. Przed ustawieniem kampanii obcojęzycznej warto skorzystać z planera słów kluczowych i poznać historyczne oraz prognozowane wyniki dotyczące interesujących nas fraz na terytorium danego państwa. W kampaniach polskojęzycznych warto natomiast każdorazowo dodawać jako drugi język kampanii język angielski - pozwoli to na wyświetlanie reklam także tym, którzy korzystają w wyszukiwarki Google (lub przeglądarki Google Chrome) z angielskim ustawionym jako język interfejsu.

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Weryfikacja konta Google Ads - zrób to, zanim będzie za późno

Na początku 2022 roku Google zaczął wymagać weryfikacji kont Google Ads. Na początku weryfikację mogli przejść tylko reklamodawcy wyznaczeni przez Google. Obecnie każdy może zweryfikować swoje konto samodzielnie.
czytaj

Nie trać swoich danych z GA4 - zmień domyślny okres ich przechowywania

Od początku lipca Google Analytics 4 jest domyślną wersją Analyticsa, a gromadzenie danych w Universal Analytics ma być niedługo wstrzymane.
czytaj

Google testuje nową wyszukiwarkę wykorzystującą AI

Google poinformował, że pracuje nad nową wyszukiwarką opartą o sztuczną inteligencję. Czym inteligentna wyszukiwarka będzie się różnić od dotychczasowej wyszukiwarki Google?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.