Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Biznes lokalny w statystykach Google Analytics

Portal BrightLocal przeanalizował ruch na stronach lokalnych – sprawdził m.in. z jakich źródeł przychodzą użytkownicy, jak zachowują się na stronie oraz ile firm ustawia i mierzy cele swoich działań. Sprawdź, w jaki sposób wnioski z badania mogą Ci pomóc przy promocji lokalnej oferty.

W swoim badaniu BrightLocal wziął pod uwagę ruch pochodzący z ponad 11 tys. stron internetowych, które działają lokalnie. Oczywiście, bardziej szczegółowe wnioski wykażą różnice między wynikami firm z różnych branż, jednak we wnioskach z badań pojawiło się kilka wspólnych mianowników:

Jakie wnioski można wyciągnąć z badania?

Prowadź kampanie dla użytkowników znajdujących się w pobliżu

Z wyników dotyczących zaangażowania użytkowników, widać, że klienci szukają oferty, z której mogliby skorzystać w pobliżu np. swojego miejsca zamieszkania czy pracy. W przypadku usług jest to oczywiste, w przypadku sklepów internetowych – niekoniecznie. Jeśli jednak wystawiamy swoją ofertę zarówno w sieci, jak i w sklepie stacjonarnym, można prowadzić działania na całą Polskę oraz lokalne.

Zainwestuj w kampanię Google Ads

Wśród wszystkich propozycji działań prowadzonych lokalnie, kampanie Google Ads wyróżniają się na plus – można ustawić je na określony obszar działań (np. na dzielnice), można ustawić wyświetlanie reklam według harmonogramu (np. tylko w godzinach otwarcia firmy), dodatkowo jest też możliwość wyświetlania reklam w serwisie Google Maps, z którego korzystania obecnie ponad 10 mln użytkowników w Polsce.

Utwórz lokalną wizytówkę Google Moja Firma

Uruchomienie wizytówki Google Moja Firma i połączenie jej z kontem reklamowym Google Ads pozwoli na dodanie do płatnych reklam rozszerzeń lokalizacji (kliknięcie w rozszerzenie umożliwi przejście właśnie do Google Maps i wyznaczenie trasy do firmy). Dodatkowo informacje i dane z wizytówki można wykorzystać w samej kampanii (Więcej w naszym artykule: Wyszukiwania z Google Moja Firma wykorzystaj w kampanii Google Ads).

Dodatkowo także utworzenie i odpowiednie pozycjonowanie wizytówki pozwoli na wyświetlanie informacji o firmie lokalnym użytkownikom – również tym, którzy nie szukali naszej firmy, tylko wpisali do wyszukiwarkę nieco bardziej ogólną frazę (np. „kwiaciarnia Poznań” lub „restauracja Poznań”). Dzięki temu ze swoją ofertą można trafić do klientów, którzy dopiero zaczynają poszukiwania. 

Mierz wyniki i cele w Google Analytics

Jeśli zbieramy na swojej stronie dane dotyczące zaangażowania użytkowników, to już połowa sukcesu – tylko dzięki takim danym możemy się zorientować, czy działania, które prowadzimy, są prowadzone skutecznie i do odpowiedniej grupy klientów.

Jak wynika z badania, spora część firm nie ma ustawionych celów – to błąd, ponieważ dzięki analizie współczynnika realizacji celów można określić, czy użytkownicy zachowują się na stronie tak, jak byśmy chcieli, np. czy nie mają trudności ze znalezieniem kontaktu (jeśli wejście na podstronę z kontaktem jest naszym celem) lub chętnie zapisują się do newslettera (jeśli np. jednym z naszych celów jest zbieranie kontaktów).

Czytaj także: Na czym polegają kampanie lokalne w Google Ads?

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Jak skontaktować się ze wsparciem Google Ads?

W pandemii Google ograniczył możliwość kontaktu telefonicznego z zespołem wsparcia Google Ads - przez pewien czas ze specjalistami Google można było porozmawiać wyłącznie na czacie.
czytaj

Google ukrywa raporty wyszukiwanych słów w Analyticsie

Od pewnego czasu Google usilnie namawia do przejścia z dotychczasowej wersji Universal Analytics na Google Analytics 4. Czy usunięcie ważnego dla reklamodawców raportu ma przyspieszyć ten proces?
czytaj

Jak dodać listy odbiorców do kampanii Performance Max?

Jeszcze w lipcu Google przekształcił wszystkie inteligentne kampanie produktowe w kampanie Performance Max, łączące w sobie wszystkie typy kampanii dostępne w Google Ads. W jaki sposób można dodać do nich listy odbiorców?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.