Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Co decyduje o wynikach wyszukiwania w Google’u?

04—04—2017

Jeśli Twoja firma jest na pierwszym miejscu w wynikach Google’a, to nie oznacza, że popularnością w Internecie bijesz swoją konkurencję na głowę. Wyniki pozycjonowania organicznego zależą bowiem od paru innych czynników, które dopasowują wyniki do potrzeb konkretnego użytkownika.

Kiedyś znaczenie miały słowa kluczowe, dziś Google analizuje również dodatkowy kontekst, np. historię wcześniejszych wyszukiwań, geolokalizację użytkownika czy dogodny dojazd do miejsca wyszukiwania. To oznacza, że nie można już mówić o stałym pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania Google.

Historia wyszukiwań

Bardzo często nasi klienci dzwonią do nas z prośbą o poradę – co zrobić, by to ich firma znalazła się na pierwszym miejscu w wyszukiwarce, a nie strona ich konkurencji. Tłumaczymy wtedy, że ich klienci niekoniecznie muszą widzieć te same wyniki. W takiej sytuacji działa bowiem bardzo prosty mechanizm. Bardzo często nasi klienci wchodzą na stronę konkurencji, ponieważ chcą sprawdzić, czy coś się zmieniło w ofercie, czy pojawiały się jakieś nowości albo czy zostały wprowadzone w serwisie zmiany. Z historii wyszukiwań widać, że są tym serwisem mocno zainteresowani, dlatego Google wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i wyświetla stronę jako pierwszą. 

Geolokalizacja użytkownika

Geolokalizacja to nic innego, jak ustalenie za pomocą GPS-a lub adresu IP, gdzie się obecnie znajdujemy ze swoim urządzeniem. Dzięki temu Google weźmie pod uwagę miejsce pobytu i np. komuś w Poznaniu na hasło ,,gabinet stomatologiczny” nie pokaże wyników z Krakowa. I odwrotnie – jeśli będziemy przebywać w Krakowie, otrzymamy listę wyników właśnie z tego miasta.  Takie ułatwienie ma ogromne znaczenie zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy praktycznie każdy z nas ma w kieszeni lub w torbie smartfona.  

Dogodność dojazdu

Google bierze też pod uwagę dogodność dojazdu, co jest istotne zwłaszcza w dużych miastach. Dlatego użytkownikowi, który mieszka w konkretnej dzielnicy, wyświetlą się raczej firmy z jego okolicy, a nie te z drugiego końca miasta, gdzie będzie musiał jechać komunikacją publiczną, korzystając po drodze z dwóch przesiadek.

Podsumowanie

Historia Twoich wcześniejszych wyszukiwań, geolokalizacja i dogodny dojazd - wszystkie te czynniki są brane pod uwagę przy wyświetlaniu wyników organicznych Google'a. Ten dodatkowy kontekst sprawia, że nie można już mówić o stałym pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania Google. Dlatego – jeśli zależy Ci na promowaniu się na pierwszej stronie wyników Google’a – warto zainteresować się kampaniami płatnymi Google AdWords, zwłaszcza, że dobre wyniki przy kampaniach lokalnych (wyświetlanych tylko w obrębie danego miasta) można osiągnąć nawet przy 1000 zł.

Więcej o koszcie kampanii AdWords przeczytasz w tekście „Ile trzeba wydać, żeby zarobić? Szacunkowe koszty kampanii AdWords”

Słowa kluczowe

  • SEO
  • pozycjonowanie
  • Google
  • Google Adwords
  • SEM

Najnowsze artykuły

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.

Dlaczego warto już teraz przygotować się na Black Friday?

Choć do Black Friday i Cyber Monday pozostało jeszcze sporo czasu, warto zacząć przygotowania już teraz. Nad czym pracować, aby jak najefektywniej wykorzystać okres corocznych wyprzedaży?