Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Eksperci od skutecznych kampanii Google Adwords

Dlaczego teksty na stronie powinny być napisane prostym językiem?

02—01—2019

Zarówno w codziennym użyciu języka mówionego, jak i w trakcie pisania, mamy tendencję do nadmiernego komplikowania tego, co chcemy przekazać. Niestety, zwykle wpływa to negatywnie na naszą komunikatywność. Prostota i oszczędność w korzystaniu ze słownika są dziś szczególnie ważne w sieci.

Bardziej skomplikowane i rozbudowane wypowiedzi kojarzą nam się od czasów szkolnych z uczonością. Osoba używająca języka zawiłego, nasyconego terminologią i wykorzystującego długie, wielokrotnie złożone zdania, w powszechnym odbiorze uchodzi za kogoś inteligentniejszego, dysponującego większą wiedzą. Najnowsze badania przeprowadzone na uniwersytecie w Stanford dowodzą jednak, że przekonanie to nie ma pokrycia w faktach.

W jednym w eksperymentów studentom przedstawiono dwie wersje tego samego tekstu – fragmentu „Medytacji” Kartezjusza – przetłumaczone w dwóch stylach: prostszym, potocznym i bardziej skomplikowanym. Okazało się, że to przystępniejszy tekst został oceniony jako stworzony przez osobę inteligentniejszą. Jasne formułowanie myśli sprawia, że sam tok rozumowania wydaje nam się logiczniejszy i bardziej uporządkowany. Zbytnie komplikowanie tekstu (nawet nieświadome) sugeruje natomiast, że osoba go pisząca stara się za pomocą stylu przykryć braki w treści (niewiedzę, nieprzemyślaną strukturę itd.). Szczegółowy opis tego i pozostałych eksperymentów można znaleźć w artykule „Consequences of Erudite Vernacular Utilized Irrespective of Necessity: Problems with Using Long Words Needlessly” dostępnym online.

Proste pisanie ważne w sieci

Używanie prostego i przystępnego w odbiorze języka jest szczególnie istotne w sieci – to tutaj mamy najmniej czasu, by zachęcić czytelnika do zatrzymania się na tekście. Jak dowodzą badania, lektura treści na stronach internetowych jest zwykle bardzo szybka i pobieżna – wzrok prześlizguje się po akapitach tekstu w poszukiwaniu interesujących odbiorcę słów. W internecie nie czytamy, a raczej skanujemy zawarte na stronie treści.

Dlatego tak ważne jest, by jak ognia unikać pustosłowia i zbędnych ozdobników tekstu. Zasada ta dotyczy także stron firmowych czy sklepów internetowych. Treści na nich powinny być jak najsilniej nasycone informacjami istotnymi dla potencjalnych odbiorców, a nie dla właścicieli witryny. Zasady dotyczące np. realizacji zakupów w sklepie online powinny być napisane w sposób jasny i zrozumiały, tak, by ich interpretacja nie budziła wątpliwości. Warto również rezygnować ze stosowania form charakterystycznych dla języka urzędowego – zwiększają one dystans pomiędzy nadawcą a odbiorcą tekstu.

Prosty styl nie oznacza prostej treści

Prostym językiem można pisać również teksty eksperckie – nawet jeśli strona skierowana jest do profesjonalistów nie oznacza to, że teksty na niej zawarte muszą być pisane językiem naukowym. Okazuje się, że specjaliści nie oceniają profesjonalizmu tekstów branżowych na podstawie ich stylu. Tekst staje się interesujący głównie dzięki swojej zawartości (czy tekst wnosi coś nowego?), aktualności, rzetelności i przejrzystości. W zakresie samego językowego ukształtowania tekstu największe znaczenie ma poprawność językowa. Powtarzające się błędy podważają zaufania do tekstu, a tym samym – do całej strony.

W jaki sposób tworzyć więc wartościowe teksty na firmową stronę? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule „Jak przygotować dobre teksty na firmową stronę?”

Słowa kluczowe

  • copywriting
  • firmowa strona internetowa

Najnowsze artykuły

Reklamy Google Ads będzie coraz trudniej rozpoznać wśród wyników wyszukiwania

Z napisu ,,Reklama" znika zielony kolor - czcionka ma być teraz czarna, podobnie jak cały tekst reklam. Na razie zmiana ma dotyczyć tylko reklam Google Ads, wyświetlanych na urządzeniach mobilnych.

Dlaczego Google nie pozwala na reklamy serwisów komputerowych?

Odrzucone reklamy nieautoryzowanych serwisów komputerów, laptopów i sprzętu elektronicznego w Google Ads. Dlaczego Google zmienił zasady dla reklamodawców?

Facebook zmienia algorytm wyświetlania treści

Użytkownicy i prowadzący strony na Facebooku znów mogą się spodziewać zmian w algorytmach, odpowiedzialnych za wyświetlanie treści w tzw. News Feedzie.