Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Dodatkowe wyjaśnienia statystyk kampanii Google Ads

Google uruchamia nową opcję w kampaniach - dodatkowe wyjaśnienia statystyk. Dzięki temu reklamodawca w szybki sposób sprawdzi, czy i jak optymalizacja kampanii Google Ads wpłynęła na jej wyniki.

To na razie wersja beta nowej opcji - Google poinformował o niej niedawno na swoim blogu. Wśród prowadzonych przez nas kampanii jeszcze nie natknęliśmy się na nowe rozwiązanie, choć z pewnością z niego skorzystamy, jak tylko będzie ono dostępne. Po raz pierwszy bowiem w jednym miejscu będzie można sprawdzić, czy i w jakim stopniu wprowadzone w kampanii Google Ads zmiany przyczyniły się do późniejszych zmian. Nie dość, że pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, to jeszcze umożliwia poznanie dość szczegółowych informacji.

Jakie dane Google będzie dodatkowo objaśniał?

Zmiany, które będzie można sprawdzić, dotyczą przede wszystkim budżetu, wprowadzonych stawek, ustawień kampanii czy wcześniejszych edycji. Będzie można sprawdzić kwestie dotyczące np.

W jaki sposób można sprawdzić wyjaśnienia?

Aby sprawdzić dodatkowe wyjaśnienia, należy wejść do prowadzonej kampanii Google Ads w sieci wyszukiwania (w innych typach kampanii nie jest dostępna), a następnie wybrać określony przedział czasowy (np. obecny miesiąc). Później należy zaznaczyć opcję ,,Porównaj", dzięki której można porównać dane z dwóch różnych wybranych przez siebie okresów. Co ważne, aby wyjaśnienia się pojawiły, przy zaznaczaniu drugiego przedziału czasowego zawsze trzeba wybrać taką samą liczbę dni (w innym wypadku wyjaśnienia się nie wyświetlą) - np. dzisiaj możemy zaznaczyć okres od 1 do 15 czerwca oraz (analogicznie) od 1 do 15 maja.

Po wybraniu zakresów dat Google wyświetla wyniki w oddzielnych kolumnach, podane są też liczby procentowe z symbolem + lub -, które pokazują różnice między wynikami z pierwszego i drugiego okresu. W przypadku ważnych zmian liczby procentowe będą podświetlone kolorem niebieskim (w podobny sposób jak linki na stronach internetowych) - by poznać dodatkowe wyjaśnienia, wystarczy w niego kliknąć. Uwaga - zmiany są widoczne wyłącznie z poziomu kampanii oraz grup reklamy.

Historia zmian w Google Ads na osi czasu

Przypomnijmy, że kilka miesięcy Google wprowadził już w swoim panelu podobne rozwiązanie - w oddzielnej zakładce Historia zmian reklamodawcy mogą sprawdzić, jak zmiany wpłynęły na wyniki skuteczności kampanii. Historia zmian do niedawna kojarzyła się raczej z kolumnami danych, w których widoczne były informacje o czasie zmian, adres e-mailowy osoby wprowadzającej zmianę czy nazwę kampanii i grupy reklam. W lutym wprowadzona zostało nowe rozwiązanie - oś czasu. Są tam naniesione dane skuteczności kampanii (np. liczba konwersji), z drugiej zaś strony widoczne są też zmiany dokonane w kampanii. Dzięki temu widać, czy zmiany w kampanii Google Ads przyniosły spodziewany efekt.

Czytaj także: Jak zmiany wpływają na kampanie Google Ads? Teraz łatwiej to sprawdzić 


Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Hasła najczęściej wyszukiwane w Google w 2021 roku

Jak co roku Google opublikował listę najpopularniejszych haseł wpisywanych do wyszukiwarki w ubiegłym roku. Czego najczęściej szukali w sieci polscy użytkownicy Google?
czytaj

Już w lutym zmiany w programie Google Partners

Na początku lutego w życie wchodzi nowa wersja programu Google Partners. Oznacza ona nie tylko nowe wymagania dla agencji ze statusem Partnera Google, ale także nowe korzyści dla klientów takich agencji.
czytaj

Jak szybko sprzedać inwestycję - Google Ads dla deweloperów

Reklamy Google Ads doskonale sprawdzają się jako jedno ze skuteczniejszych narzędzi sprzedaży inwestycji deweloperskich. Jak je wykorzystać, aby były maksymalnie efektywne?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.