Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Google automatycznie tworzy konwersje w kampaniach AdWords

Automatycznie tworzone konwersje widoczne są teraz u tych reklamodawców, którzy mają połączone konto AdWords z wizytówką Google Moja Firma.

Wśród nowych konwersji, które od niedawna samodzielnie (czyli bez udziału reklamodawcy) tworzy Google, można znaleźć informacje o połączeniach, poszukiwaniu przez użytkownika informacji o dojeździe do siedziby firmy, wizytach w firmowej witrynie, dokonanych zamówieniach czy wyświetleniach menu. O ile w przypadku innych konwersji (np. zaimportowanych z Google Analytics) ustawienia dokonuje reklamodawca, o tyle tutaj konwersje tworzone są automatycznie, co więcej – reklamodawca nie może w nich dokonać żadnych zmian.

Tajemnica zmian tkwi z rozszerzeniu lokalizacji

Aby połączyć konto AdWords z wizytówką Google Moja Firma, należy uważnie przyjrzeć się rozszerzeniom lokalizacji, dzięki którym przy reklamie tekstowej AdWords widoczny jest adres firmy, godziny otwarcia oraz odległość od urządzenia użytkownika do siedziby firmy (jeśli na urządzeniu włączona jest opcja lokalizacji). Dzięki kliknięciu w rozszerzenie użytkownik zostaje od razu przeniesiony do aplikacji Google Maps, gdzie widoczna jest od razu cała trasa wraz ze wskazówkami dotyczącymi dojazdu. 

Aby ustawić rozszerzenie lokalizacji, należy na tym samym koncie, na którym prowadzona jest kampania AdWords, utworzyć wizytówkę Google Moja Firma. Jeśli została już ona utworzona wcześniej na innym koncie, wystarczy je ze sobą połączyć - w takim wypadku z poziomu konta AdWords wysyła się prośbę o połączenie kont pod wskazany adres, a na koncie Google Moja Firma należy zaakceptować prośbę.

Lokalne działania jako konwersje w kampaniach AdWords

Od niedawna Google działania lokalne, wykonane przez użytkownika w czasie interakcji z reklamą AdWords albo po interakcji z nią, podaje jako konwersje. Wśród nich znajdują się następujące pozycje:

Gdzie szukać automatycznie utworzonych konwersji?

Automatyczne utworzone konwersje nie są widoczne na koncie od razu. Aby je sprawdzić, należy wybrać w górnym menu opcję „Narzędzia”, a następnie wybrać pozycję „Konwersje” (dotyczy to zarówno nowej, jak i starej wersji panelu AdWords). Różnice między konwersjami ustawionymi przed reklamodawcę samodzielnie, a tym utworzonymi przez Google'a mogą też być widoczne na poziomie kampanii czy grupy reklam – wystarczy w takim wypadku porównać między sobą liczby z kolumny „Konwersje” (tu będą widoczne konwersje reklamodawcy, np. wejście na konkretną podstronę, połączenia z poziomu reklamy, itp) oraz liczby z kolumny „Wszystkie konwersje”.

Podsumowanie

Nowe narzędzia udostępnione w czerwcu przez Google'a pokazują, jak wielką rolę odgrywają często niedoceniane wizytówki Google Moja Firma – dzięki szczegółowym statystykom widać, że w niektórych przypadkach konwersje z działań lokalnych występują znacznie częściej niż konwersje dokonane przez użytkownika już np. w firmowej witrynie. Potwierdzają się więc wyniki badań, które Google przeprowadził już jakiś czas temu i z których wynika, że:

A najciekawszy wniosek z badań podajemy na koniec: klientom nie przeszkadzają reklamy lokalne – wręcz przeciwnie. Reklam uwzględniających lokalizację oczekuje 72 proc. użytkowników komputerów i tabletów oraz 67 proc. użytkowników smartfonów, natomiast 70 proc. użytkowników komputerów i tabletów oraz 61 proc. użytkowników smartfonów chce reklam uwzględniających ich najbliższe otoczenie.

Czytaj więcej o badania Google'a: Czy użytkownicy potrzebują lokalnej reklamy?

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Hasła najczęściej wyszukiwane w Google w 2021 roku

Jak co roku Google opublikował listę najpopularniejszych haseł wpisywanych do wyszukiwarki w ubiegłym roku. Czego najczęściej szukali w sieci polscy użytkownicy Google?
czytaj

Już w lutym zmiany w programie Google Partners

Na początku lutego w życie wchodzi nowa wersja programu Google Partners. Oznacza ona nie tylko nowe wymagania dla agencji ze statusem Partnera Google, ale także nowe korzyści dla klientów takich agencji.
czytaj

Jak szybko sprzedać inwestycję - Google Ads dla deweloperów

Reklamy Google Ads doskonale sprawdzają się jako jedno ze skuteczniejszych narzędzi sprzedaży inwestycji deweloperskich. Jak je wykorzystać, aby były maksymalnie efektywne?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.