Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Nowe wymagania dla Partnerów Google

W połowie roku szykują się spore zmiany w programie Google Partners, do którego należą agencje Google Ads, spełniający restrykcyjne wymagania.

Jeszcze kilka miesięcy dzieli nas od zmian w programie Google Partners dla agencji specjalizujących się w prowadzeniu różnego typu kampanii Google Ads. Nowe wymagania mają zostać wprowadzone do końca czerwca 2020 roku. Do tego momentu agencje mają czas na przygotowanie się do zmian - w wiadomości e-mailowej, którą Google wysyłał kilka dni temu, podane są wskazówki, co zrobić, by spełnić nowe wymagania, dotyczące m.in. certyfikatów, umiejętności pracowników agencji czy minimalnych wydatków na koncie.

Zmiany zapowiedział Google

Zmiany w programie Google Partners zapowiedział sam Google w e-mailu, który trafił do reklamodawców w tym tygodniu. Z podanych informacji wynika, że zmian należy się spodziewać w następujących obszarach:

Jakie wymagania trzeba spełnić?

Prócz kilku ogólników Google przygotował także pomocne porównanie - w tabeli widoczne jest porównanie obecnego statusu agencji z przyszłymi wymaganiami.

By otrzymać status partnera Google, nasza agencja - podobnie jak i inne - musiała spełnić kilka istotnych wymagań:

Jakie wymagania przed swoimi Partnerami stawia Google?

W porównaniu z obecnymi wymaganiami agencje czeka kilka zmian:

Podsumowanie - gdzie tkwi haczyk?

Analizując nowe wymagania Googlea wobec swoich Partnerów trudno się czasem dziwić - dotyczy to np. minimalnej kwoty wydatków czy aktualnych certyfikatów, potwierdzających wiedzę i umiejętności pracowników agencji. Mieszane uczucia budzi jednak zmiana dotycząca skuteczności konta. Nie będzie już brany pod uwagę rozwój agencji i wzrost liczby jej klientów - najważniejszy teraz będzie fakt, czy dana agencja pracuje pod dyktando wskazówek i porad Google. Już kilkakrotnie pisaliśmy na naszym blogu, że wskaźnik optymalizacji konta, który dostępny jest już w kampaniach w sieci wyszukiwania, bannerowych i produktowych Google Shopping, można poprawić także przez odrzucenie rekomendacji. Jednak - uwaga! - Google już zapowiedział, że odrzucone przez właściciela konta rekomendacje nie będą brane pod uwagę przy ocenie skuteczności agencji. Niestety, oznacza to ryzyko, że statusem partnera będą mogły się poszczycić te agencje, które działają po prostu wg wskazówek Googlea, a nie te, które w kampaniach Google Ads w pełni realizują cele biznesowe swoich klientów.

Czytaj więcej: Jak analizować wynik optymalizacji konta Google Ads?

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Hasła najczęściej wyszukiwane w Google w 2021 roku

Jak co roku Google opublikował listę najpopularniejszych haseł wpisywanych do wyszukiwarki w ubiegłym roku. Czego najczęściej szukali w sieci polscy użytkownicy Google?
czytaj

Już w lutym zmiany w programie Google Partners

Na początku lutego w życie wchodzi nowa wersja programu Google Partners. Oznacza ona nie tylko nowe wymagania dla agencji ze statusem Partnera Google, ale także nowe korzyści dla klientów takich agencji.
czytaj

Jak szybko sprzedać inwestycję - Google Ads dla deweloperów

Reklamy Google Ads doskonale sprawdzają się jako jedno ze skuteczniejszych narzędzi sprzedaży inwestycji deweloperskich. Jak je wykorzystać, aby były maksymalnie efektywne?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.