Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Polacy częściej niż kiedyś zauważają reklamy bannerowe i wideo

07—06—2019

Dobra wiadomość dla branży reklamowej - według badań firmy Meetrics Polacy chętniej niż jeszcze kilka miesięcy temu oglądają reklamy bannerowe i wideo.

Według badań firmy Meetrics wyraźnie podniósł się wskaźnik viewability, który określa – jak to można ująć potocznie – oglądalność. Mówiąc bardziej profesjonalnie: podaje, jaki procent wyświetlonych lub wyemitowanych reklam został rzeczywiście obejrzany przez użytkowników. W przypadku reklam bannerowych w pierwszym kwartale tego roku wskaźnik wynosił 59 proc. (w IV kwartale poprzedniego roku – 54 proc.), w przypadku reklam video wskaźnik viewability wzrósł w ciągu kwartału z 49 proc. do 52 proc.

Z badań wynika, że w porównaniu z ostatnim kwartałem 2018 roku Polacy oglądają także reklamy bannerowe nieco dłużej – średni czas kontaktu z reklamą to 19,2 sek. (wcześniej czas ten wynosił 19 sek.). W przypadku reklam video trend ten jest odwrotny – średni czas oglądania reklamy wynosił w pierwszym kwartale 15,3 sek., wcześniej natomiast – aż 18,1 sek.

Jakie formaty reklam są najpopularniejsze?

Najlepsze wyniki w przypadku konkretnych formatów reklam na komputerach stacjonarnych osiągają:

  • reklamy halfpage – formacie prostokąta 300x600 (wskaźnik viewability na poziomie 70 proc., 44,1 sek. kontaktu z reklamą);
  • reklamy MPU w formacie 300x250, w kolumnie innych reklam (wskaźnik viewability na poziomie 60 proc., 21 sek. kontaktu z reklamą);
  • reklamy typu billboard – szerokie prostokąty o wymiarach 750x200 (wskaźnik viewability na poziomie 63 proc., 15,9 sek. kontaktu z reklamą).

W przypadku urządzeń mobilnych i aplikacji wyniki prezentują się następująco:

  • reklamy halfpage – formacie prostokąta 300x600 (wskaźnik viewability na poziomie 58 proc., 39,4 sek. kontaktu z reklamą);
  • banner mobilny na dole ekranu urządzenia, w formacie 320x50 (wskaźnik viewability na poziomie 62 proc., 40,3 sek. kontaktu z reklamą);
  • reklamy MPU w formacie 300x250, w kolumnie innych reklam (wskaźnik viewability na poziomie 50 proc., 10,8 sek. kontaktu z reklamą).

Jak bardzo Polska różni się od innych krajów?

W przypadku reklam displayowych (bannnerowych) wyniki Polski nie różnią się wiele od średnich wyników europejskich – w tym wypadku wskaźnik viewability także wynosi 59 proc. (wzrost z 58 proc.), a czas kontaktu z reklamą – 20,3 sek. (wzrost z 20 sek. w IV kwartale 2018 roku).

W przypadku reklam video ta różnica jest znacznie wyższa – tutaj średni wskaźnik viewability w Europie wynosi już 72 proc. (duży wzrost 56 proc.), natomiast czas kontaktu z reklamą – 20,1 sek. (wzrost z 18,5 sek.).

Podsumowanie

Wyniki z raportu firmy Meetrics są dobre dla branży reklamowej – ale i nieco zaskakujące, ponieważ od dawna sporym problemem jest notoryczne blokowanie reklam graficznych (także przez przeglądarki internetowe) oraz powszechne zjawisko tzw. „ślepoty banerowej”, czyli odruchowego ignorowania reklam na ekranie monitora. 

Nie dziwi więc fakt, że wyniki kampanii Google Ads (AdWords), prowadzonych w wyszukiwarce są zawsze zdecydowanie lepsze niż reklamy bannerowe czy  drugiej jednak strony kampanie w wyszukiwarce nie będą dobrym rozwiązaniem dla tych firm, które dopiero wchodzą na rynek z nowym produktem – tu wyniki będą słabe, ponieważ potencjalni klienci nawet nie wiedzą, że dany produkt można wyszukać lub że mają potrzebę skorzystania z niego. I właśnie tu z pomocą mogą przyjść kampanie z reklamami bannerowymi czy video, które zapewniają dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej. 

Takie badania, jak to opublikowane przez firmę Meetrics mogą więc w znaczący sposób pomóc w tworzeniu, a następnie optymalizacji swojej kampanii wizerunkowej.

Cały raport (w języku angielskim) można pobrać tutaj po pozostawieniu swoich danych.

Czytaj także: Jak przygotować reklamę graficzną, która przyciągnie uwagę klienta?

Słowa kluczowe

  • reklama graficzna
  • youtube

Najnowsze artykuły

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.

Dlaczego warto już teraz przygotować się na Black Friday?

Choć do Black Friday i Cyber Monday pozostało jeszcze sporo czasu, warto zacząć przygotowania już teraz. Nad czym pracować, aby jak najefektywniej wykorzystać okres corocznych wyprzedaży?