Dobra wiadomość dla branży reklamowej - według badań firmy Meetrics Polacy chętniej niż jeszcze kilka miesięcy temu oglądają reklamy bannerowe i wideo.
Według badań firmy Meetrics wyraźnie podniósł się wskaźnik viewability, który określa – jak to można ująć potocznie – oglądalność. Mówiąc bardziej profesjonalnie: podaje, jaki procent wyświetlonych lub wyemitowanych reklam został rzeczywiście obejrzany przez użytkowników. W przypadku reklam bannerowych w pierwszym kwartale tego roku wskaźnik wynosił 59 proc. (w IV kwartale poprzedniego roku – 54 proc.), w przypadku reklam video wskaźnik viewability wzrósł w ciągu kwartału z 49 proc. do 52 proc.
Z badań wynika, że w porównaniu z ostatnim kwartałem 2018 roku Polacy oglądają także reklamy bannerowe nieco dłużej – średni czas kontaktu z reklamą to 19,2 sek. (wcześniej czas ten wynosił 19 sek.). W przypadku reklam video trend ten jest odwrotny – średni czas oglądania reklamy wynosił w pierwszym kwartale 15,3 sek., wcześniej natomiast – aż 18,1 sek.
Najlepsze wyniki w przypadku konkretnych formatów reklam na komputerach stacjonarnych osiągają:
W przypadku urządzeń mobilnych i aplikacji wyniki prezentują się następująco:
W przypadku reklam displayowych (bannnerowych) wyniki Polski nie różnią się wiele od średnich wyników europejskich – w tym wypadku wskaźnik viewability także wynosi 59 proc. (wzrost z 58 proc.), a czas kontaktu z reklamą – 20,3 sek. (wzrost z 20 sek. w IV kwartale 2018 roku).
W przypadku reklam video ta różnica jest znacznie wyższa – tutaj średni wskaźnik viewability w Europie wynosi już 72 proc. (duży wzrost 56 proc.), natomiast czas kontaktu z reklamą – 20,1 sek. (wzrost z 18,5 sek.).
Wyniki z raportu firmy Meetrics są dobre dla branży reklamowej – ale i nieco zaskakujące, ponieważ od dawna sporym problemem jest notoryczne blokowanie reklam graficznych (także przez przeglądarki internetowe) oraz powszechne zjawisko tzw. „ślepoty banerowej”, czyli odruchowego ignorowania reklam na ekranie monitora.
Nie dziwi więc fakt, że wyniki kampanii Google Ads (AdWords), prowadzonych w wyszukiwarce są zawsze zdecydowanie lepsze niż reklamy bannerowe czy drugiej jednak strony kampanie w wyszukiwarce nie będą dobrym rozwiązaniem dla tych firm, które dopiero wchodzą na rynek z nowym produktem – tu wyniki będą słabe, ponieważ potencjalni klienci nawet nie wiedzą, że dany produkt można wyszukać lub że mają potrzebę skorzystania z niego. I właśnie tu z pomocą mogą przyjść kampanie z reklamami bannerowymi czy video, które zapewniają dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej.
Takie badania, jak to opublikowane przez firmę Meetrics mogą więc w znaczący sposób pomóc w tworzeniu, a następnie optymalizacji swojej kampanii wizerunkowej.
Cały raport (w języku angielskim) można pobrać tutaj po pozostawieniu swoich danych.
Czytaj także: Jak przygotować reklamę graficzną, która przyciągnie uwagę klienta?
strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy