Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Reklamy wideo rządzą w Internecie?

02—03—2020

Znane są najnowsze wskaźniki viewability dla reklam online zdecydowanym zwycięzcą okazały się reklamy video, zostawiając reklamy displayowe daleko w tyle.

Co kwartał firma Meetrics przygląda się danym dotyczącym wskaźnika oglądalności reklam displayowych (znanych także w Google Ads jako reklamy bannerowe) i reklam video. W ostatnim kwartale 2019 roku zdecydowanie lepsze wyniki osiągnęły reklamy wideo – wskaźnik viewability (widzialności reklam - reklama widzialna to taka, której min. 50 proc. było widoczne na ekranie przez min. 1 sekundę) wynosił 74 proc., co oznacza wzrost aż o 5 proc. w porównaniu z wynikami z III kwartału minionego roku. Wskaźnik dla reklam displayowych był znacznie niższy i wynosił 54 proc., co oznacza wynik gorszy o 2 proc. w porównaniu z III kwartałem (cały raport można pobrać tutaj, jednak jest to możliwe dopiero po pozostawieniu swoich danych kontaktowych).

Jakie reklamy displayowe przyciągają uwagę polskich internautów?

Badanie przynosi także odpowiedź na pytanie, jakie reklamy cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników polskiej sieci - w przypadku reklam displayowych wyświetlanych na ekranach komputerów są to:

  • billboardy formatu 750x200 oraz 750x300, umieszczone na samej górze strony;
  • halfpage ad formatu 300x600, umieszczona po prawej stronie witryny,
  • reklama MPU 300x250, umieszczona wśród innych treści po prawej stronie witryny;
  • skyscraper, formatu 160x600 (również po prawej stronie).

Na urządzeniach mobilnych uwagę przyciągają:

  • billboard 750x200 na dole ekranu,
  • halfpage ad formatu 300x600, umieszczona po prawej stronie ekranu,
  • mobile banner 3:1 (300x100 oraz 320x50) na dole ekranu,
  • reklama MPU 300x250, umieszczona wśród innych treści po prawej stronie urządzenia.

Wyniki z Polski mocno nie odbiegają od średniej

Również w przypadku innych krajów użytkownicy częściej są zainteresowani reklamą video niż displayową - wskaźnik viewability w IV kwartale 2019 roku w przypadku video wyniósł aż 83 proc., a reklam displayowych - 58 proc. Co ciekawe, te wyniki były identyczne jak te, odnotowane w III kwartale.

Na ekranach komputerów także najczęściej dostrzegane są reklamy typu billboard, halfpage ad, MPU oraz Skyscraper. W zestawieniu innych krajów pojawiła się jedna nowość - reklama typu leaderboard w formacie 728x90 (to długa i wąska reklama umieszczona na dole strony).

W przypadku ekranów na urządzeniach mobilnych najlepsze wyniki odnotowano w przypadku reklam: halfpage ads, mobile banner 2:1 i 6:1 oraz MPU. W tym zestawieniu pojawia się jedna różnica w porównaniu z wynikami z Polski - nowością jest reklama typu interstitial, zajmująca cały ekran urządzenia.

Podsumowanie

Zazwyczaj naszym klientom, którzy dopiero zaczynają współpracę z nami, rekomendujemy reklamy Google Ads w sieci wyszukiwania. Jeśli jednak oferta nie jest szeroko znana (i przez to może nie być wyszukiwana w Google), idealnym rozwiązaniem są kampanie wizerunkowe - wideo czy displayowe. Jak wynika z badania (i trudno tu mówić o błędzie statystycznym) w takim wypadku warto postawić na kampanie wideo. Co prawda na początku wiąże się to z kosztem przygotowania profesjonalnego spotu reklamowego (w przypadku bannerów nie ma takiej konieczności, jeśli wybierzemy reklamy elastyczne), jednak dzięki temu, że dzięki reklamie video mamy większe szanse na zwrócenie uwagi użytkowników, ten wydatek się po prostu opłaci.

Czytaj także: Badania Google: YouTube skuteczniejszy od telewizji

Słowa kluczowe

  • youtube
  • reklamy displayowe

Najnowsze artykuły

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.

Dlaczego warto już teraz przygotować się na Black Friday?

Choć do Black Friday i Cyber Monday pozostało jeszcze sporo czasu, warto zacząć przygotowania już teraz. Nad czym pracować, aby jak najefektywniej wykorzystać okres corocznych wyprzedaży?