Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Reklamy wideo rządzą w Internecie?

Znane są najnowsze wskaźniki viewability dla reklam online zdecydowanym zwycięzcą okazały się reklamy video, zostawiając reklamy displayowe daleko w tyle.

Co kwartał firma Meetrics przygląda się danym dotyczącym wskaźnika oglądalności reklam displayowych (znanych także w Google Ads jako reklamy bannerowe) i reklam video. W ostatnim kwartale 2019 roku zdecydowanie lepsze wyniki osiągnęły reklamy wideo – wskaźnik viewability (widzialności reklam - reklama widzialna to taka, której min. 50 proc. było widoczne na ekranie przez min. 1 sekundę) wynosił 74 proc., co oznacza wzrost aż o 5 proc. w porównaniu z wynikami z III kwartału minionego roku. Wskaźnik dla reklam displayowych był znacznie niższy i wynosił 54 proc., co oznacza wynik gorszy o 2 proc. w porównaniu z III kwartałem (cały raport można pobrać tutaj, jednak jest to możliwe dopiero po pozostawieniu swoich danych kontaktowych).

Jakie reklamy displayowe przyciągają uwagę polskich internautów?

Badanie przynosi także odpowiedź na pytanie, jakie reklamy cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników polskiej sieci - w przypadku reklam displayowych wyświetlanych na ekranach komputerów są to:

Na urządzeniach mobilnych uwagę przyciągają:

Wyniki z Polski mocno nie odbiegają od średniej

Również w przypadku innych krajów użytkownicy częściej są zainteresowani reklamą video niż displayową - wskaźnik viewability w IV kwartale 2019 roku w przypadku video wyniósł aż 83 proc., a reklam displayowych - 58 proc. Co ciekawe, te wyniki były identyczne jak te, odnotowane w III kwartale.

Na ekranach komputerów także najczęściej dostrzegane są reklamy typu billboard, halfpage ad, MPU oraz Skyscraper. W zestawieniu innych krajów pojawiła się jedna nowość - reklama typu leaderboard w formacie 728x90 (to długa i wąska reklama umieszczona na dole strony).

W przypadku ekranów na urządzeniach mobilnych najlepsze wyniki odnotowano w przypadku reklam: halfpage ads, mobile banner 2:1 i 6:1 oraz MPU. W tym zestawieniu pojawia się jedna różnica w porównaniu z wynikami z Polski - nowością jest reklama typu interstitial, zajmująca cały ekran urządzenia.

Podsumowanie

Zazwyczaj naszym klientom, którzy dopiero zaczynają współpracę z nami, rekomendujemy reklamy Google Ads w sieci wyszukiwania. Jeśli jednak oferta nie jest szeroko znana (i przez to może nie być wyszukiwana w Google), idealnym rozwiązaniem są kampanie wizerunkowe - wideo czy displayowe. Jak wynika z badania (i trudno tu mówić o błędzie statystycznym) w takim wypadku warto postawić na kampanie wideo. Co prawda na początku wiąże się to z kosztem przygotowania profesjonalnego spotu reklamowego (w przypadku bannerów nie ma takiej konieczności, jeśli wybierzemy reklamy elastyczne), jednak dzięki temu, że dzięki reklamie video mamy większe szanse na zwrócenie uwagi użytkowników, ten wydatek się po prostu opłaci.

Czytaj także: Badania Google: YouTube skuteczniejszy od telewizji

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Jak skontaktować się ze wsparciem Google Ads?

W pandemii Google ograniczył możliwość kontaktu telefonicznego z zespołem wsparcia Google Ads - przez pewien czas ze specjalistami Google można było porozmawiać wyłącznie na czacie.
czytaj

Google ukrywa raporty wyszukiwanych słów w Analyticsie

Od pewnego czasu Google usilnie namawia do przejścia z dotychczasowej wersji Universal Analytics na Google Analytics 4. Czy usunięcie ważnego dla reklamodawców raportu ma przyspieszyć ten proces?
czytaj

Jak dodać listy odbiorców do kampanii Performance Max?

Jeszcze w lipcu Google przekształcił wszystkie inteligentne kampanie produktowe w kampanie Performance Max, łączące w sobie wszystkie typy kampanii dostępne w Google Ads. W jaki sposób można dodać do nich listy odbiorców?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.