Na stronie Test My Side możesz sprawdzić, czy Twoja strona nie ładuje się zbyt długo na urządzeniach mobilnych i czy nie tracisz z tego powodu zbyt wielu klientów.
Według Google czas ładowania strony nie powinien być dłuższy niż 3 sekundy – istnieje bowiem spore ryzyko, że po upływie tego czasu użytkownik, któremu nie załaduje się strona, po prostu zrezygnuje z wejścia do witryny i uda się do konkurencji. Pomocne w rozwiązaniu tego problemu może być bezpłatne narzędzie Test My Site (dostępne jest na stronie https://testmysite.withgoogle.com/intl/pl-pl), dzięki któremu wiadomo, ile czasu ładuje się strona na urządzeniach mobilnych, jak serwis wygląda na tle konkurencji z branży oraz w jaki sposób można przyspieszyć działanie strony. Sprawdzanie strony trwa ok. minuty, po tym czasie Google od razu publikuje wyniki oraz wskazówki, co można w witrynie poprawić. Można też poprosić o przesłanie raportu z wynikami i poradami na swojego maila.
Jak wynika z badań, zbyt długie ładowanie serwisów stanowi spory problem dla właścicieli firm. Według Google czas ładowania strony nie powinien być dłuższy niż 3 sekundy – istnieje bowiem spore ryzyko, że po upływie tego czasu użytkownik, któremu nie załaduje się strona, po prostu zrezygnuje z wejścia do witryny i uda się do konkurencji (czas wczytywania strony mobilnej dłuższy o sekundę może zmniejszyć liczbę konwersji nawet o 20 proc., co przekład się na realne straty finansowe firm). Stąd też pomysł wprowadzenia szybko wczytujących się stron AMP, które można też już ustawić w kampaniach Google AdWords jako strony docelowe.
Skanowanie strony pod kątem urządzeń mobilnych nie jest trudne – wystarczy na stronie https://testmysite.withgoogle.com/intl/pl-pl podać adres firmowego serwisu, a Google robi resztę. Skanowanie witryny trwa niecałą minutę, w tym czasie Google sprawdza ładowanie w standardowym połączeniu 3G, analizuje dane umieszczone w serwisie (np. sprawdza kod HTML i CSS czy uruchamia skrypty Java Script) oraz testuje obsługę strony na urządzeniach mobilnych, sprawdzając np. czytelność tekstów. Wyniki publikowane są wraz z poradami, np. dotyczącymi optymalizacji obrazów na stronie, skrócenia czasu reakcji serwera, włączenia pamięci podręcznej czy wypróbowania działania przyspieszonych stron mobilnych (AMP).
Raport z wynikami można przesłać na swój adres e-mailowy (w niektórych przypadkach trwa to nie dłużej niż kilkanaście minut), by mieć do nich dostęp w każdej chwili lub przekazać uwagi dalej.
Google przygotowało bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić, jak szybko ładuje się firmowa strona internetowa. Na stronie https://testmysite.withgoogle.com/intl/pl-pl wystarczy podać tylko adres, a Google w niecałą minutę przeskanuje witrynę i udostępni wyniki wraz z poradami, dotyczącymi optymalizacji serwisu.
Google już od jakiegoś czasu podkreśla, jak ważne jest działanie mobilnych stron – zwłaszcza, że na świecie większość ruchu w Internecie odbywa się właśnie na urządzeniach mobilnych. Stąd m.in. wdrażanie nowych rozwiązań czy pomysł wprowadzenia szybko wczytujących się stron AMP, które można ustawić w kampaniach Google AdWords jako strony docelowe (pisaliśmy o tym w naszym artykule „Google wprowadza strony AMP do kampanii Google AdWords”).
strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy