Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Google wprowadza strony AMP do kampanii Google AdWords

18—09—2017

 Możliwość ustawienia szybkich stron AMP jako stron docelowych w kampaniach Google będzie wkrótce dostępna u wszystkich reklamodawców.

Technologia Accelerated Mobile Pages – zwana w skrócie AMP – pozwala na szybsze ładowanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych, co ma przełożyć się na większe zyski reklamodawców. Im szybciej wczytuje się strona internetowa, tym mniejsze ryzyko, że użytkownik ją opuści, co potwierdzają także badania przeprowadzane przez Google’a – aż ok. 30 proc. użytkowników smartfonów natychmiast przechodzi na inną stronę, jeśli dana witryna nie spełni ich oczekiwań, a czas wczytywania strony mobilnej dłuższy o sekundę może zmniejszyć liczbę konwersji nawet o 20 proc. Technologie AMP w kampaniach Google AdWords mają tym problemom zaradzić.

Google zapowiadało wprowadzenie AMP do kampanii AdWords

Wprowadzenie technologii AMP do kampanii AdWords trudno nazwać nowością – o tej możliwości Google poinformowało już kilka miesięcy temu, w maju, podczas swojej konferencji Google Marketing Next 2017. Już wtedy część reklam wyświetlanych w sieci reklamowej Google była automatycznie konwertowana, ale wyłącznie na stronach AMP. Docelowo jednak w planach było wprowadzenie możliwości ustawienia strony internetowej opartej na AMP jako strony docelowej w reklamach tekstowych, ponadto reklamy AMP mają być automatycznie wyświetlane w dowolnej witrynie, a nie tylko w tych, zbudowanych w nowej technologii.

Accelerated Mobile Pages to cały projekt, który rozpoczął się prawie dwa lata temu. Początkowo Google zaczął od najważniejszych artykułów, potem zajął się bezpłatnymi wynikami wyszukiwania. Do maja opublikowanych zostało ponad dwa miliardy stron AMP z 900 000 domen. Wśród wyników wyszukiwania można je łatwo rozpoznać dzięki symbolowi błyskawicy i małemu napisowi AMP po lewej stronie bezpłatnego linku. Mediana czasu wczytywania tych stron wynosiła mniej niż sekundę, co oznacza, że strony ładują się niemal natychmiast. 

Strony AMP przełożą się na większe zyski?

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Google testował u wybranych reklamodawców możliwość ustawienia szybko wczytujących się stron AMP jako stron docelowych mobilnych reklam w wyszukiwarce. Teraz, w ciągu najbliższych kilku dni, to rozwiązanie ma zostać wprowadzone u wszystkich reklamodawców. Ma to się przełożyć na zwiększenie konwersji i większe zyski reklamodawców – z danych Google’a, podawanych kilka miesięcy temu, wynika bowiem, że czas wczytywania strony mobilnej dłuższy o sekundę może zmniejszyć liczbę konwersji nawet o 20 proc. – nietrudno więc zgadnąć, że przekłada się to na realne finansowe straty firm.

Warto też pamiętać, że przygotowanie odpowiedniej strony docelowej, która spełnia oczekiwania użytkowników, przekłada się także na wyniki samej kampanii Google AdWords – jakość strony docelowej jest bowiem jednym z elementów, branych pod uwagę przy określaniu tzw. Wyniku Jakości. Poszczególne komponenty Wyniku Jakości są natomiast brane pod uwagę w tzw. Aukcji AdWords, podczas której wybierane są reklamy do wyświetlenia, kolejność tych reklam oraz ostateczny koszt za kliknięcie (CPC).

Podsumowanie

Im szybciej wczytuje się strona internetowa, tym mniejsze ryzyko, że użytkownik ją opuści, co potwierdzają także badania przeprowadzane przez Google’a – aż ok. 30 proc. użytkowników smartfonów natychmiast przechodzi na inną stronę, jeśli dana witryna nie spełni ich oczekiwań, a czas wczytywania strony mobilnej dłuższy o sekundę może zmniejszyć liczbę konwersji nawet o 20 proc. Dlatego Google do kampanii AdWords wprowadza nową technologię AMP (Accelerated Mobile Pages), która pozwala na szybsze ładowanie stron internetowych na urządzeniach mobilnych. 

Jakość strony docelowej ma także znaczenie podczas prowadzenia samej kampanii AdWords – jest to bowiem z elementów Wyniku Jakości. Poszczególne komponenty Wyniku Jakości są natomiast brane pod uwagę w tzw. Aukcji AdWords, podczas której wybierane są reklamy do wyświetlenia, kolejność tych reklam oraz ostateczny koszt za kliknięcie. 

Czytaj o tym więcej w naszym artykule „Jak sprawdzić, ile kosztuje kampania Google Adwords?”.

Słowa kluczowe

  • AMP
  • Google Adwords
  • SEM

Najnowsze artykuły

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.

Dlaczego warto już teraz przygotować się na Black Friday?

Choć do Black Friday i Cyber Monday pozostało jeszcze sporo czasu, warto zacząć przygotowania już teraz. Nad czym pracować, aby jak najefektywniej wykorzystać okres corocznych wyprzedaży?