Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Użytkownicy nie odróżniają reklam AdWords od wyników organicznych

14—11—2017

Ponad połowa użytkowników korzystających z wyszukiwarki Google nie potrafi odróżnić reklam AdWords od wyników organicznych - wynika z badań brytyjskiej organizacji Ofcom.

Wiosną 2016 roku Office of Communications (Ofcom), nadzorujący rynek mediów i telekomunikacji w Wielkiej Brytanii, opublikował raport dotyczący m.in. wyników wyszukiwania. Wynikało z niego, że połowa użytkowników korzystających z wyszukiwarki Google, nie jest w stanie odróżnić wyników organicznych od wyników płatnych (reklam Google AdWords). Kilka miesięcy później, po zmianach w wyglądzie reklam Google’a, liczba ta wzrosła już do 55 proc. (więcej o badaniach można znaleźć na stronie branżowego portalu Search Engine Watch).

Choć teraz reklamy AdWords wyglądają jeszcze inaczej niż wtedy, gdy prowadzone były badania, to warto zaznaczyć, że po kolejnych zmianach są one łudząco podobne do wyników organicznych - w praktyce są niemal nie do odróżnienia. Można więc prognozować, że teraz grupa osób, która nie odróżnia wyników płatnych od organicznych, jest zdecydowanie liczniejsza. Warto więc zastanowić się, w jaki sposób wyniki te mogą mieć wpływ na planowanie i realizację kampanii w Internecie.

Reklamy Google AdWords łudząco podobne do wyników organicznych

Od jakiegoś czasu reklamy tekstowe Google AdWords są łudząco podobne do wyników organicznych. W zeszłym roku, gdy Ofcom przeprowadzał swoje badania, reklamy oznaczone były napisem „Reklama”, umieszczonym na wyraźnym pomarańczowym tle, a część reklam publikowana była po prawej stronie wyników wyszukiwania. Po pewnym czasie kolor pomarańczowy został zastąpiony mniej wyrazistym kolorem zielonym, a od kilku miesięcy napis „Reklama” pisany jest zieloną czcionką, na białym tle. Efekt? Wyniki organiczne i reklamy AdWords są teraz prawie identyczne, a na dodatek płatne linki znajdują się nad i pod wyniki bezpłatnymi (blok z linkami płatnymi, wcześniej widoczny po prawej stronie wyników wyszukiwania, został już jakiś czasu temu zlikwidowany). Nic więc dziwnego, że bardzo dużo osób ma problem z odróżnieniem reklam od wyników bezpłatnych, co potwierdzone zostało też w zeszłorocznych badaniach.

Reklamy Google AdWords nie są traktowane jak reklamy

Badania przeprowadzone przez Office of Communications potwierdzają więc to, o czym pisaliśmy już kilkakrotnie - użytkownicy korzystający z Google'a nie traktują reklam tekstowych jak typowych reklam, tylko jak przydatną odpowiedź na swoje potrzeby i pytania. Duża część prowadzonych w firmach działań promocyjnych opiera się na interruption marketing, czyli „przeszkadzaniu”. Wciąż jeszcze popularne jest dzwonienie do potencjalnego klienta, atakowanie go spamem w skrzynce mailowej czy nachalne wręczanie mu ulotki na ulicy - czyli wykonywanie wszystkich tych czynności, które tylko irytują odbiorców. Z Google AdWords jest inaczej - tutaj reklama tekstowa wyświetla się na zapytanie internauty. A w takim wypadku użytkownik - jeśli tylko oferta będzie mu odpowiadała - będzie bardziej skłonny stać się klientem firmy.

Kiedy kampania Google AdWords zakończy się sukcesem?

Podczas prowadzenia kampanii Google AdWords trzeba pamiętać, że nie zawsze obecność w czołówce wyników wyszukiwania gwarantuje dużą liczbę kliknięć, pozyskanie nowych klientów i spektakularny wzrost sprzedaży. Najważniejsze są odpowiedni dobór słów kluczowych, skuteczny tekst reklamy (który przekona użytkownika do kliknięcia w link) oraz dobrze przygotowana strona internetowa, która będzie prawdziwym wirtualnym sprzedawcą oferty. Nie sztuką jest bowiem wyświetlanie się jak największej liczbie użytkowników – sztuką jest wyświetlanie się wybranej grupie docelowej. Tylko w takim wypadku istnieje szansa na pozyskanie klientów przy stosunkowo niewielkich nakładach na reklamy AdWords.

Podsumowanie

Większość użytkowników w wyszukiwarce Google nie jest potrafi odróżnić płatnych reklam AdWords od wyników organicznych. Badania brytyjskiej organizacji Office of Communications (Ofcom) potwierdzają więc to, o czym pisaliśmy już kilkakrotnie - użytkownicy nie traktują reklam w wyszukiwarce jak typowych reklam, tylko jak odpowiedź na swoje potrzeby. Jeśli więc do kampanii odpowiednio zostaną dobrane słowa kluczowe, teksty reklamy będą skuteczne, a strona internetowa będzie zachęcała do skorzystania z oferty, istnieje duża szansa na szybkie i efektywne dotarcie do potencjalnych klientów. 

Czytaj także: „Wysoka pozycja w Google'u to dziś konieczność”

Słowa kluczowe

  • google adwords
  • SEM

Najnowsze artykuły

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.

Dlaczego warto już teraz przygotować się na Black Friday?

Choć do Black Friday i Cyber Monday pozostało jeszcze sporo czasu, warto zacząć przygotowania już teraz. Nad czym pracować, aby jak najefektywniej wykorzystać okres corocznych wyprzedaży?