Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

W nowej wersji AdWords można teraz tworzyć odmiany reklam

27—11—2017

Google udostępnił kolejne narzędzie do przeprowadzania testów A/B i sprawdzania skuteczności różnych wersji reklam tekstowych – nową zakładkę „Odmiany reklam” w nowej wersji panelu AdWords.

Przygotowywanie różnych wersji reklam oraz sprawdzanie ich skuteczności to jedno z ważniejszych działań, które może zdecydować o ostatecznym wyniku całej kampanii. Dotychczas istniało kilka rozwiązań, które umożliwiały sprawdzenie skuteczności reklam tekstowych – np. przygotowywanie różnych wersji reklam w ramach jednej grupy reklam czy opcja automatycznej zmiany nagłówków przy tworzeniu reklamy. Teraz Google udostępnił kolejne narzędzie, umożliwiające sprawne przeprowadzanie testów A/B – tworzenie odmian reklam tekstowych, z opcją zmiany nagłówków, tekstów reklam czy podmiany wybranych fraz. Testy można przeprowadzać np. na poziomie całego konta albo tylko wybranej kampanii. Można też od razu, na samym początku ustawić harmonogram i podać, jaki procent budżetu ma być przeznaczony na wersję testowaną.

Testowanie różnych wersji reklam w kampanii jest niezbędne

Wiele razy pisaliśmy o tym, że testowanie różnych wersji reklam AdWords to konieczność, a przygotowanie każdej kampanii należy rozpocząć od przygotowania co najmniej dwóch wersji reklamy. Dzięki temu, po pewnym czasie, będzie można przeanalizować, która z nich przynosi lepsze efekty – częściej jest klikana przez użytkowników i przynosi częściej efekt w postaci konwersji.

W niektórych przypadkach nawet niewielka zmiana może zadecydować o ostatecznym wyniku. Nawet użycie odpowiedniego call do action czy zawarcie w nagłówku reklamy najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych mogą zaowocować wzrostem CTR, czyli wskaźnika klikalności w reklamę. Bez przygotowania co najmniej dwóch wersji reklam trudno jednak sprawdzić, który komunikat lepiej przemawia do potencjalnych klientów i lepiej trafia w ich potrzeby.

Tworzenie odmian reklamy w nowej wersji AdWords

Aby utworzyć odmianę reklamy, należy w nowej wersji AdWords wejść do zakładki „Wersje robocze i eksperymenty” (w lewym menu, na samym dole), a następnie kliknąć w „Odmiany reklamy”. Stworzenie nowej odmiany reklamy zaczyna się od wyboru kampanii, następnie należy wybrać odmianę, która zastosowana będzie w reklamie. Do wyboru jest jeden z trzech typów:

  • znajdź i zamień – co oznacza, że tekst z reklamy zostanie zastąpiony innym (przykładowo, jeśli promowane są kosmetyki naturalne, stwierdzenie „kosmetyki z naturalnych składników” może zostać zastąpione stwierdzeniem „kosmetyki bez chemii i parabenów”; tekst może zostać zmieniony np. w nagłówkach, w tekście reklamy czy ścieżkach URL
  • aktualizuj tekst – co oznacza, że tekst reklamy zostanie zmodyfikowany (zmienione mogą zostać nagłówki, ścieżki reklamy oraz jej tekst);
  • zamień miejscami nagłówki – co oznacza, że kolejność nagłówków reklamy zostanie automatycznie zmieniona.

Na koniec wystarczy ustawić szczegóły odmiany – nadać nazwę, ustawić harmonogram wyświetlania (datę rozpoczęcia i zakończenia) oraz podać, jaki procent budżetu ma zostać przypisany do nowej wersji oraz w jakim procencie aukcji reklama może brać udział.

Odmiany reklamy uruchomione zostaną automatyczne, ale w każdej chwili można je wstrzymać lub usunąć.

Podsumowanie

Aby sprawdzić, która wersja reklamy AdWords zostanie lepiej przyjęta przez docelową grupę odbiorców niezbędne jest testowanie. Dotychczas reklamodawcy mieli możliwość wykorzystania takich rozwiązań, jak tworzenie różnych wersji reklam czy automatyczna zamiana nagłówków, a następnie analizowanie danych statystycznych. Teraz, dzięki tworzeniu odmian reklamy, cały proces ma być łatwiejszy, dodatkowo istnieje możliwość kontroli budżetu i harmonogramu wyświetlania reklam. Wszystko to sprawia, że tworzenie odmian reklam, a następnie analiza ich skuteczności, które powinny być nieodłącznym elementem każdej kampanii AdWords, stają się jeszcze łatwiejsze.

Zobacz także: „Google Adwords ułatwi testowanie różnych wersji reklam”

Słowa kluczowe

  • Google Adwords
  • SEM
  • płatna reklama tekstowa

Najnowsze artykuły

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.

Dlaczego warto już teraz przygotować się na Black Friday?

Choć do Black Friday i Cyber Monday pozostało jeszcze sporo czasu, warto zacząć przygotowania już teraz. Nad czym pracować, aby jak najefektywniej wykorzystać okres corocznych wyprzedaży?