Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

W nowej wersji AdWords można teraz tworzyć odmiany reklam

Google udostępnił kolejne narzędzie do przeprowadzania testów A/B i sprawdzania skuteczności różnych wersji reklam tekstowych – nową zakładkę „Odmiany reklam” w nowej wersji panelu AdWords.

Przygotowywanie różnych wersji reklam oraz sprawdzanie ich skuteczności to jedno z ważniejszych działań, które może zdecydować o ostatecznym wyniku całej kampanii. Dotychczas istniało kilka rozwiązań, które umożliwiały sprawdzenie skuteczności reklam tekstowych – np. przygotowywanie różnych wersji reklam w ramach jednej grupy reklam czy opcja automatycznej zmiany nagłówków przy tworzeniu reklamy. Teraz Google udostępnił kolejne narzędzie, umożliwiające sprawne przeprowadzanie testów A/B – tworzenie odmian reklam tekstowych, z opcją zmiany nagłówków, tekstów reklam czy podmiany wybranych fraz. Testy można przeprowadzać np. na poziomie całego konta albo tylko wybranej kampanii. Można też od razu, na samym początku ustawić harmonogram i podać, jaki procent budżetu ma być przeznaczony na wersję testowaną.

Testowanie różnych wersji reklam w kampanii jest niezbędne

Wiele razy pisaliśmy o tym, że testowanie różnych wersji reklam AdWords to konieczność, a przygotowanie każdej kampanii należy rozpocząć od przygotowania co najmniej dwóch wersji reklamy. Dzięki temu, po pewnym czasie, będzie można przeanalizować, która z nich przynosi lepsze efekty – częściej jest klikana przez użytkowników i przynosi częściej efekt w postaci konwersji.

W niektórych przypadkach nawet niewielka zmiana może zadecydować o ostatecznym wyniku. Nawet użycie odpowiedniego call do action czy zawarcie w nagłówku reklamy najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych mogą zaowocować wzrostem CTR, czyli wskaźnika klikalności w reklamę. Bez przygotowania co najmniej dwóch wersji reklam trudno jednak sprawdzić, który komunikat lepiej przemawia do potencjalnych klientów i lepiej trafia w ich potrzeby.

Tworzenie odmian reklamy w nowej wersji AdWords

Aby utworzyć odmianę reklamy, należy w nowej wersji AdWords wejść do zakładki „Wersje robocze i eksperymenty” (w lewym menu, na samym dole), a następnie kliknąć w „Odmiany reklamy”. Stworzenie nowej odmiany reklamy zaczyna się od wyboru kampanii, następnie należy wybrać odmianę, która zastosowana będzie w reklamie. Do wyboru jest jeden z trzech typów:

Na koniec wystarczy ustawić szczegóły odmiany – nadać nazwę, ustawić harmonogram wyświetlania (datę rozpoczęcia i zakończenia) oraz podać, jaki procent budżetu ma zostać przypisany do nowej wersji oraz w jakim procencie aukcji reklama może brać udział.

Odmiany reklamy uruchomione zostaną automatyczne, ale w każdej chwili można je wstrzymać lub usunąć.

Podsumowanie

Aby sprawdzić, która wersja reklamy AdWords zostanie lepiej przyjęta przez docelową grupę odbiorców niezbędne jest testowanie. Dotychczas reklamodawcy mieli możliwość wykorzystania takich rozwiązań, jak tworzenie różnych wersji reklam czy automatyczna zamiana nagłówków, a następnie analizowanie danych statystycznych. Teraz, dzięki tworzeniu odmian reklamy, cały proces ma być łatwiejszy, dodatkowo istnieje możliwość kontroli budżetu i harmonogramu wyświetlania reklam. Wszystko to sprawia, że tworzenie odmian reklam, a następnie analiza ich skuteczności, które powinny być nieodłącznym elementem każdej kampanii AdWords, stają się jeszcze łatwiejsze.

Zobacz także: „Google Adwords ułatwi testowanie różnych wersji reklam”

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Google upomni za naruszanie zasad reklamowych

Google grozi palcem reklamodawcom, którzy notorycznie łamią zasady reklamowe Google Ads - we wrześniu wprowadzony zostanie nowy system ostrzeżeń.
czytaj

Google automatycznie usunie konwersje

Z kont Google Ads wkrótce znikną konwersje nieaktywne, czyli takie, które nie zarejestrowały żadnych danych od co najmniej 13 miesięcy. Na szczęście usunięte konwersje będzie można zmienić ponownie na aktywne.
czytaj

Czy otwarcie sklepów stacjonarnych zachwiało rynkiem e-commerce?

Home.pl sprawdził, czy odmrożenie gospodarki i otwarcie sklepów stacjonarnych w maju miało duży wpływ na zakupy w Internecie.
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.