Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Wiele polskich firm wciąż funkcjonuje bez stron internetowych

Według dziennika „Rzeczpospolita” w niektórych branżach nawet połowa polskich przedsiębiorstw funkcjonuje bez firmowej strony internetowej. Przez ostatnie 4 lata sytuacja poprawiła się nieznacznie.

Jak wynika z opublikowanych przez „Rzeczpospolitą” danych z GUS w niektórych branżach blisko połowa rodzimych firm działa wyłącznie offline nie informując o swoich usługach w sieci na własnej stronie internetowej. Najmniej przedsiębiorstw z firmową stroną jest wśród tych najmniejszych – jedynie 62,5 proc. z nich posiada własną wizytówkę w sieci. Sytuacja niewiele poprawiła się przez ostatnie 4 lata – w 2014 roku takich firm było 61,1 proc.

Nieco lepiej jest w sektorze firm średnich. Tam 84,5 proc. przedsiębiorstw ma własną stronę internetową. Co ciekawe, liczba ta spadła nieco od 2014 roku – wtedy swoją witryną cieszyło się 84,9 proc. firm. Wśród dużych firm odsetek tych, które opublikowały stronę w sieci wynosi 91,1 proc. (poprawa o zaledwie 0,2 proc. od 2014 roku).

Jak sytuacja wygląda w poszczególnych branżach? Najłatwiej w polskim internecie znajdziemy oferty ubezpieczycieli i instytucji finansowych – tutaj własne strony ma ponad 90 proc. przedsiębiorstw. Kolejną branżą silnie obecną w sieci jest rynek nieruchomości. 80 proc. funkcjonujących na nim firm zdecydowało się na opublikowanie strony. Na następnych pozycjach plasują się przedsiębiorstwa oferujące zakwaterowanie i należące do branży gastronomicznej (74,5 proc.), firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (73,6 proc.), firmy działające w handlu (61,5 proc.), budownictwie (55,9 proc.) oraz transporcie (51,7 proc.).

Podane statystyki oznaczają, że firmy, które zdecydują się na wykonanie i opublikowanie własnej witryny w sieci wciąż mają duże szanse na jej dość skuteczne wypromowanie, a tym samym dotarcie do nowych klientów. Biorąc pod uwagę to, że wśród oferujących usługi transportowe, blisko połowa nie ma swojej strony internetowej, każda firma, która ją posiada, mocno wyprzedza konkurencję. Dziś pierwszym miejscem, w którym potencjalni klienci rozpoczynają poszukiwania interesującego ich produktu lub usługi, jest wyszukiwarka internetowa. Ci, którzy dają się w łatwy sposób znaleźć, mają o wiele większe szanse na pozyskanie klienta (więcej na ten temat przeczytasz w tekście „Wysoka pozycja w Google to dziś konieczność”).

Posiadanie własnej, dobrze zaprojektowanej i użytecznej dla klientów witryny w sieci zdecydowanie podbudowuje wizerunek firmy i wpływa korzystnie na zaufanie do niej – przejrzysta i obszernie informująca o produktach czy usługach strona sprawia, że firma wygląda na taką, która, po pierwsze, nie ma nic do ukrycia, a po drugie – jest firmą rzeczywiście działającą i rozwijającą się.

Trudno dziś wyobrazić sobie jakąkolwiek działalność gospodarczą bez strony internetowej. Tym bardziej zaskakują statystyki opublikowane przez „Rzeczpospolitą”.

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Weryfikacja konta Google Ads - zrób to, zanim będzie za późno

Na początku 2022 roku Google zaczął wymagać weryfikacji kont Google Ads. Na początku weryfikację mogli przejść tylko reklamodawcy wyznaczeni przez Google. Obecnie każdy może zweryfikować swoje konto samodzielnie.
czytaj

Nie trać swoich danych z GA4 - zmień domyślny okres ich przechowywania

Od początku lipca Google Analytics 4 jest domyślną wersją Analyticsa, a gromadzenie danych w Universal Analytics ma być niedługo wstrzymane.
czytaj

Google testuje nową wyszukiwarkę wykorzystującą AI

Google poinformował, że pracuje nad nową wyszukiwarką opartą o sztuczną inteligencję. Czym inteligentna wyszukiwarka będzie się różnić od dotychczasowej wyszukiwarki Google?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.