Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Google AdWords - ile kosztuje i jak na nim zarabiać?

Wielu właścicieli firm uważa, że nie stać ich na prowadzenie kampanii Google AdWords. Bardzo często to nieprawda, ale przed rozpoczęciem działań należy się zastanowić, co zrobić, by kampania była opłacalna i stała się dla firmy inwestycją, a nie dodatkowym kosztem.

Przed rozpoczęciem działań Google AdWords należy się zastanowić nad strategią kampanii – zwłaszcza przemyśleć to, które produkty i usługi pozwolą na osiągnięcie takiego zysku, by kampania nie była dla firmy kosztem, tylko inwestycją, innymi słowy – promocja których produktów lub usług będzie dla firmy najbardziej opłacalna. W przypadku części oferty zysk z jej sprzedaży może być tak mały, że koszty kliknięcia w reklamę przewyższą potencjalne przychody, więc prowadzenie kampanii Google AdWords w takim wypadku po prostu się nie opłaca.

Jak sprawdzić, które produkty lub usługi opłaca się promować w Google AdWords?

Aby sprawdzić, które produkty lub usługi opłaca się promować w Google AdWords, można obliczyć ROI – wskaźnik zwrotu z inwestycji. Dokładne wyliczenie wskaźnika zależy oczywiście od celów kampanii, ale jako ogólną definicję można przyjąć, że ROI to stosunek zysków netto do poniesionych kosztów. Dzięki takim obliczeniom można sprawdzić, czy (i ile) firma zarabia dzięki reklamie Google AdWords oraz jaki budżet na kampanię warto na początek przeznaczyć, by widoczne były już pierwsze efekty. Szczególnie ważne jest to w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie trzeba koncentrować się na skutecznym i niemalże natychmiastowym pozyskiwaniu klientów, a każda złotówka, wydana na działania promocyjne, powinna być mierzona i powinna zwrócić się w postaci przychodów. 

O skuteczności kampanii Google AdWords decyduje nie tylko budżet

Budżet nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o skuteczności kampanii, co oznacza, że reklamodawcy z większymi budżetami nie muszą mieć z tego względu lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania, a firmy z mniejszymi budżetami wcale nie są skazane na porażkę. To tzw. aukcja AdWords decyduje o tym, które reklamy i których reklamodawców zostaną wyświetlone na dane zapytanie internauty, na jakiej będą pozycji i jaki będzie koszt  kliknięcia w reklamę. Podczas aukcji brane są pod uwagę: maksymalna stawka CPC (czyli maksymalny średni koszt jednego kliknięcia, który podany został przez reklamodawcę) oraz Wynik Jakości dotyczący zarówno samej reklamy, jak i strony docelowej (takiej, na którą kieruje reklama). Rezultaty dobrze przygotowanej i umiejętnie optymalizowanej kampanii mogą być czasem lepsze od wyników kampanii z większym budżetem.

Ile kosztuje Google AdWords? 

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, ile kosztuje kampania Google AdWords – to klient ostatecznie decyduje o wysokości dziennego budżetu, czyli o kwocie, którą jest gotów zainwestować w kampanię. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że kampania Google AdWords nie musi wcale stanowić dużego wydatku dla firmy, a budżety prognozowane przez Google’a często są zawyżone i nie należy się nimi sugerować. Dobre wyniki przy kampaniach lokalnych, czyli wyświetlanych tylko w obrębie danego miasta, można osiągnąć nawet przy 1000 zł miesięcznie.

Konkretne minimalne kwoty pozwalające prowadzić opłacalne kampanie znajdziesz w artykule „Ile trzeba wydać, żeby zrobić? Szacunkowe koszty kampanii Google AdWords”.

Podsumowanie

Na pytanie o koszt prowadzenia kampanii nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi – w dużej mierze zależy on od tego, jaki cel chcemy za jej pomocą osiągnąć. Prowadzenie kampanii Google AdWords nie musi kosztować dużo, ale przed rozpoczęciem działań warto się zastanowić, co zrobić, by kampania stała się dla firmy inwestycją, a nie tylko kosztem. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na te produkty i usługi, które pozwalają na osiągnięcie zwrotu z inwestycji.

Trzeba też pamiętać, że budżet nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o skuteczności kampanii. Rezultaty dobrze przygotowanej i umiejętnie optymalizowanej kampanii mogą być czasem lepsze niż w przypadku działań z większym budżetem – z tego powodu prowadzenie kampanii Google AdWords warto, przynajmniej w początkowej fazie, powierzyć ekspertom.

Więcej informacji znajdziesz w artykule „Szacunkowe koszty kampanii Google AdWords”.

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Jak skontaktować się ze wsparciem Google Ads?

W pandemii Google ograniczył możliwość kontaktu telefonicznego z zespołem wsparcia Google Ads - przez pewien czas ze specjalistami Google można było porozmawiać wyłącznie na czacie.
czytaj

Google ukrywa raporty wyszukiwanych słów w Analyticsie

Od pewnego czasu Google usilnie namawia do przejścia z dotychczasowej wersji Universal Analytics na Google Analytics 4. Czy usunięcie ważnego dla reklamodawców raportu ma przyspieszyć ten proces?
czytaj

Jak dodać listy odbiorców do kampanii Performance Max?

Jeszcze w lipcu Google przekształcił wszystkie inteligentne kampanie produktowe w kampanie Performance Max, łączące w sobie wszystkie typy kampanii dostępne w Google Ads. W jaki sposób można dodać do nich listy odbiorców?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.