Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Nowa wersja Messengera - także z nowościami dla reklamodawców

Wkrótce firmy będą mogły w swoich komunikatorach stosować efekty AR (rozszerzonej rzeczywistości) - zapowiedział na konferencji F8 Mark Zuckerberg, szef Facebooka. Co to oznacza dla branży e-commerce, która może najbardziej skorzystać na wprowadzanej nowości?

Messenger - od lat jeden z popularniejszych komunikatorów na świecie - jest wciąż intensywnie przebudowywany i wzbogacany o kolejne nowości. Efekt? Wiele osób uznaje go za ciężki, nieintuicyjny i niezbyt przydatny, jednym słowem - irytujący. Dobrą alternatywą miał być Messenger Lite, czyli odchudzona wersja „podstawowego Messengera”, ale wkrótce może się okazać, że użytkownicy nie będą musieli już szukać zamienników. 

Podczas konferencji F8 Mark Zuckerberg, szef Facebooka, zapowiedział bowiem powrót do korzeni i duże odświeżenie (w tym uproszczenie) komunikatora. Messenger zyska teraz nowy wygląd z przebudowanym interfejsem, dołożony zostanie ciemny motyw, uproszczona będzie też nawigacja. Do nowości mogą się też przygotować właściciele biznesowych stron na Facebooku - Messenger ma im bowiem oferować kompletnie nowe możliwości, związane z rozszerzoną rzeczywistością (AR).

Nowe możliwości dla branży e-commerce

Kupowanie rzeczy przez internet - przy wielu niewątpliwych zaletach - może mieć też kilka wad. Produktu nie możemy dotknąć, w przypadku ubrań czy butów może być problem z rozmiarówką, a wymarzona sukienka może wyglądać na nas zupełnie inaczej niż na zdjęciu. Pozostaje więc wyobraźnia albo pytanie o opinię rodziny lub znajomych - ale nawet najbardziej życzliwe odpowiedzi nie zawsze muszą pokrywać się z rzeczywistością. 

Na rynku istnieją już narzędzia, które mogą pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Są sklepy internetowe w branży odzieżowej, które na podstawie kilku dość szczegółowych pytań potrafią ocenić prawdopodobny rozmiar odpowiedniego dla nas ubrania. Sephora w swojej firmowej aplikacji jakiś czas temu udostępniała funkcję Swatch Me do sprawdzania różnych typów makijażu. Można też np. na swojego smartfona pobrać aplikację „Style my hair”, by dobrać sobie wymarzoną fryzurę jeszcze przed wizytą u fryzjera.

Integracja AR z Messengerem na wyglądać podobnie - gdy użytkownik (a więc potencjalny klient) wejdzie na Messengera danej firmy, będzie można go poprosić o włączenie jednym kliknięciem kamery - wtedy na obrazie mają być widoczne filtry i efekty AR dobrane do konkretnej firmy. 

Na razie testy objęły cztery duże firmy z czterech kompletnie różnych branż: ASUS, KIA, Nike i Sephora. ASUS w ten sposób ma promować telefony, KIA - jeden ze swoich modeli KIA Stinger, Nike - buty sportowe, a Sephora - możliwość wypróbowania nowego makijażu. Pierwsze zdjęcia z testów można zobaczyć na blogu Facebooka, w artykule „F8 2018: New Tools for Businesses and People to Deepen Connections in Messenger”.

Pozostałe firmy na razie mogą zapisać się do listy oczekujących i czekać na powiadomienie, gdy funkcja dostępna będzie szerzej.

Nowości na Facebooku to nie tylko nowy Messenger

Podczas konferencji F8 Mark Zuckerberg - nad którym nadal wiszą chmury afery Cambridge Analytica - zapowiedział jeszcze kilka innych ważnych zmian, które mają zostać wkrótce wprowadzone:

Podsumowanie

Dla firm, których aktywność bardzo mocno powiązana jest z Facebookiem, nowy, odświeżony Messenger będzie bardzo dobrym narzędziem do przetestowania. Rozwiąże to bowiem duży problem klientów, którzy będą mieli przed oczami wizualizację danego produktu i nie będą musieli go fizycznie posiadać. Sama wizualizacja danego produktu nie będzie już więc jedynie kwestią wyobraźni, tylko stanie się czymś bardziej rzeczywistym - a wszystko to sprawia, że doświadczenia zakupowe klienta będą mogły być kreowane na kompletnie nowym obszarze.

Czytaj także: Już dziś sprawdź, jak skutecznie promować swoją firmę w Messengerze

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Weryfikacja konta Google Ads - zrób to, zanim będzie za późno

Na początku 2022 roku Google zaczął wymagać weryfikacji kont Google Ads. Na początku weryfikację mogli przejść tylko reklamodawcy wyznaczeni przez Google. Obecnie każdy może zweryfikować swoje konto samodzielnie.
czytaj

Nie trać swoich danych z GA4 - zmień domyślny okres ich przechowywania

Od początku lipca Google Analytics 4 jest domyślną wersją Analyticsa, a gromadzenie danych w Universal Analytics ma być niedługo wstrzymane.
czytaj

Google testuje nową wyszukiwarkę wykorzystującą AI

Google poinformował, że pracuje nad nową wyszukiwarką opartą o sztuczną inteligencję. Czym inteligentna wyszukiwarka będzie się różnić od dotychczasowej wyszukiwarki Google?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.