Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Nowa wersja Messengera - także z nowościami dla reklamodawców

03—05—2018

Wkrótce firmy będą mogły w swoich komunikatorach stosować efekty AR (rozszerzonej rzeczywistości) - zapowiedział na konferencji F8 Mark Zuckerberg, szef Facebooka. Co to oznacza dla branży e-commerce, która może najbardziej skorzystać na wprowadzanej nowości?

Messenger - od lat jeden z popularniejszych komunikatorów na świecie - jest wciąż intensywnie przebudowywany i wzbogacany o kolejne nowości. Efekt? Wiele osób uznaje go za ciężki, nieintuicyjny i niezbyt przydatny, jednym słowem - irytujący. Dobrą alternatywą miał być Messenger Lite, czyli odchudzona wersja „podstawowego Messengera”, ale wkrótce może się okazać, że użytkownicy nie będą musieli już szukać zamienników. 

Podczas konferencji F8 Mark Zuckerberg, szef Facebooka, zapowiedział bowiem powrót do korzeni i duże odświeżenie (w tym uproszczenie) komunikatora. Messenger zyska teraz nowy wygląd z przebudowanym interfejsem, dołożony zostanie ciemny motyw, uproszczona będzie też nawigacja. Do nowości mogą się też przygotować właściciele biznesowych stron na Facebooku - Messenger ma im bowiem oferować kompletnie nowe możliwości, związane z rozszerzoną rzeczywistością (AR).

Nowe możliwości dla branży e-commerce

Kupowanie rzeczy przez internet - przy wielu niewątpliwych zaletach - może mieć też kilka wad. Produktu nie możemy dotknąć, w przypadku ubrań czy butów może być problem z rozmiarówką, a wymarzona sukienka może wyglądać na nas zupełnie inaczej niż na zdjęciu. Pozostaje więc wyobraźnia albo pytanie o opinię rodziny lub znajomych - ale nawet najbardziej życzliwe odpowiedzi nie zawsze muszą pokrywać się z rzeczywistością. 

Na rynku istnieją już narzędzia, które mogą pomóc w rozwiązaniu tych problemów. Są sklepy internetowe w branży odzieżowej, które na podstawie kilku dość szczegółowych pytań potrafią ocenić prawdopodobny rozmiar odpowiedniego dla nas ubrania. Sephora w swojej firmowej aplikacji jakiś czas temu udostępniała funkcję Swatch Me do sprawdzania różnych typów makijażu. Można też np. na swojego smartfona pobrać aplikację „Style my hair”, by dobrać sobie wymarzoną fryzurę jeszcze przed wizytą u fryzjera.

Integracja AR z Messengerem na wyglądać podobnie - gdy użytkownik (a więc potencjalny klient) wejdzie na Messengera danej firmy, będzie można go poprosić o włączenie jednym kliknięciem kamery - wtedy na obrazie mają być widoczne filtry i efekty AR dobrane do konkretnej firmy. 

Na razie testy objęły cztery duże firmy z czterech kompletnie różnych branż: ASUS, KIA, Nike i Sephora. ASUS w ten sposób ma promować telefony, KIA - jeden ze swoich modeli KIA Stinger, Nike - buty sportowe, a Sephora - możliwość wypróbowania nowego makijażu. Pierwsze zdjęcia z testów można zobaczyć na blogu Facebooka, w artykule „F8 2018: New Tools for Businesses and People to Deepen Connections in Messenger”.

Pozostałe firmy na razie mogą zapisać się do listy oczekujących i czekać na powiadomienie, gdy funkcja dostępna będzie szerzej.

Nowości na Facebooku to nie tylko nowy Messenger

Podczas konferencji F8 Mark Zuckerberg - nad którym nadal wiszą chmury afery Cambridge Analytica - zapowiedział jeszcze kilka innych ważnych zmian, które mają zostać wkrótce wprowadzone:

  • funkcja Clear History, która umożliwia kasowanie naszych starych aktywności, dodatkowo także daje możliwość wyłączenia opcji przechowywania danych i powiązania ich w przyszłości z danym kontem;
  • Facebook Dating, dzięki któremu Facebook ma się stać portalem randkowym, skutecznie konkurującym z innymi tego typu serwisami; użytkownicy będą mogli utworzyć profil, oddzielony od swojego „podstawowego” konta na Facebooku; na podstawie zainteresowań, różnych preferencji, znajomych, itp. Facebook podpowie kandydatki lub kandydatów do nowej znajomości (przy czym aktywności na portalu randkowym nie będą udostępniane na tablicy użytkownika); testy narzędzia mają się rozpocząć w tym roku;
  • wprowadzenie usprawnień do zasad i programów, udostępnianych przez Facebooka programistom;
  • zmiany na Instagramie - wprowadzenie AR, video-chatu, nowości w zakładce „Odkrywaj”.

Podsumowanie

Dla firm, których aktywność bardzo mocno powiązana jest z Facebookiem, nowy, odświeżony Messenger będzie bardzo dobrym narzędziem do przetestowania. Rozwiąże to bowiem duży problem klientów, którzy będą mieli przed oczami wizualizację danego produktu i nie będą musieli go fizycznie posiadać. Sama wizualizacja danego produktu nie będzie już więc jedynie kwestią wyobraźni, tylko stanie się czymś bardziej rzeczywistym - a wszystko to sprawia, że doświadczenia zakupowe klienta będą mogły być kreowane na kompletnie nowym obszarze.

Czytaj także: Już dziś sprawdź, jak skutecznie promować swoją firmę w Messengerze

Słowa kluczowe

  • facebook
  • messenger

Najnowsze artykuły

Na czym polega eksperyment kampanii w Google Ads?

Eksperyment kampanii w Google Ads pozwala przetestować skuteczność zmian wprowadzanych w ustawieniach kampanii. Jak go ustawić?

Nowość! Reklamy dźwiękowe (audio ads) na YouTube

17 listopada Google poinformował o zmianach związanych z nowym formatem reklam na YouTube. Na swoim blogu Ads & Commerce informuje o nowych możliwościach wykorzystywania reklam audio.

Call to action w reklamie: dlaczego jest tak ważne?

Aby reklama była skuteczna, warto umieścić w niej tzw. call to action (CTA), czyli wezwania do działania. Przyjmuje ono różne formy, zależne jest od naszego celu biznesowego i miejsca emisji reklamy.