Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Nowe opłaty za emisję reklam Google Ads

Opłaty dotyczą na razie reklamodawców, wyświetlających swoje reklamy we Francji i Hiszpanii. Ma to związek z wprowadzeniem w tych krajach nowych przepisów dotyczących podatku od usług cyfrowych.

O nowych opłatach dotyczących kampanii Google Ads, reklamodawcy dowiedzieli się z wiadomości, która na ich skrzynki trafiła na początku marca. Jak poinformował Google, w przypadku reklam wyświetlanych we Francji i Hiszpanii, „do każdej faktury lub wyciągu będzie dodawany ustawowy koszt operacyjny w wysokości 2%”. Nowa opłata wprowadzona będzie od 1 maja 2021 roku i widoczna będzie na fakturach oraz wyciągach za reklamy (takie wyciągi są dostępne w wybranych krajach, w tym m.in. w Polsce).

Jakich zmian mogą się spodziewać reklamodawcy?

Wprowadzone od maja opłaty będą widoczne na fakturach i wyciągach jako oddzielne pozycje. Będzie można je też sprawdzić na podstronie płatności na koncie Google Ads. Co istotne - nie zawsze kwota ta będzie się równała 2 proc. wszystkich wydatków - może być tam bowiem widoczna suma wszystkich dodatkowych opłat, w tym np. podatku od sprzedaży czy podatku VAT.

W przypadku, gdy reklamodawca korzysta z fakturowania co miesiąc lub korzysta z płatności automatycznych, dodatkowa opłata za wyświetlenia zostanie dodana do budżetu konta (co oznacza, że całkowita opłata wzrośnie o 2 proc.). Jak dodaje Google, jeśli reklamodawca korzysta jeszcze z płatności ręcznych, opłaty mogą być naliczane po wykorzystaniu środków wpłaconych na konto i automatyczne potrącane przy następnej płatności reklam (co oznacza, że jeśli reklamodawca dwa razy pod rząd wpłaci na swoje konto 100 euro, to po drugiej płatności kwota zostanie pomniejszona o 2 proc., czyli na kliknięcia pozostanie 98 euro).

Dodatkowe opłaty spowodowane podatkiem od usług cyfrowych

Google nie ukrywa, że nowe opłaty zostały wprowadzone w ślad za nowymi podatkami od usług cyfrowych. Jak można przeczytać na portalu forsal.pl:

Francuski parlament przyjął w lipcu 2019 r. 3 proc. podatek od obrotów międzynarodowych koncernów technologicznych z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln rocznie. Podatek znany jest jako podatek GAFA, od nazw Google, Amazon, Facebook, Apple, ponieważ dotyczy głównie amerykańskich koncernów. Obejmuje przychody m.in. z reklam online czy sprzedawania danych użytkowników serwisów społecznościowych w celach reklamowych. (...) W Hiszpanii od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje podatek od „określonych usług cyfrowych” powszechnie nazywany taksą Google.

Nowy podatek został więc po prostu przerzucony w większości na reklamodawców - na razie tych wyświetlających swoje reklamy na terenie Hiszpanii i Francji. W Polsce takie rozwiązania na razie nie zostały jeszcze wprowadzone, natomiast biorąc pod uwagę dotychczasowe zapowiedzi rządu czy projekty, nad którymi już od kilku lat pracuje Unia Europejska, takie rozwiązanie jest tylko kwestią czasu. I zapewne skończy się to podobnie jak we Francji i Hiszpanii, czyli po prostu podwyżką i przerzuceniem obciążenia na reklamodawców.

Czytaj także:
Gdzie pobrać faktury za kampanie Google Ads?
Nowe wyciągi od Google uzupełnią faktury

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Jak skontaktować się ze wsparciem Google Ads?

W pandemii Google ograniczył możliwość kontaktu telefonicznego z zespołem wsparcia Google Ads - przez pewien czas ze specjalistami Google można było porozmawiać wyłącznie na czacie.
czytaj

Google ukrywa raporty wyszukiwanych słów w Analyticsie

Od pewnego czasu Google usilnie namawia do przejścia z dotychczasowej wersji Universal Analytics na Google Analytics 4. Czy usunięcie ważnego dla reklamodawców raportu ma przyspieszyć ten proces?
czytaj

Jak dodać listy odbiorców do kampanii Performance Max?

Jeszcze w lipcu Google przekształcił wszystkie inteligentne kampanie produktowe w kampanie Performance Max, łączące w sobie wszystkie typy kampanii dostępne w Google Ads. W jaki sposób można dodać do nich listy odbiorców?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.