Skontaktuj się z nami i zacznij zarabiać więcej

kontakt@adpresso.pl

61 6700393

ul. Dąbrowskiego 29 biuro 3, 60-840 Poznań

Agencja Google Ads

Pozyskuj kontakty w różnych kampaniach Google Ads

16—01—2021

Formularze kontaktowe to rozwiązanie znane w kampaniach Google Ads już od kilku dobrych miesięcy - teraz przyszedł czas na pierwsze zmiany, dostosowane do różnych typów kampanii.

Kilka miesięcy temu Google poszedł śladami Facebooka i umożliwił swoim reklamodawcom pozyskiwanie zapytań i danych kontaktowych potencjalnych klientów już z poziomu reklamy. Na początek rozwiązanie wprowadzone zostało w kampaniach prowadzonych w wyszukiwarce Google, później także w innych typach kampanii Google Ads.

Formularze kontaktowe Google Ads - jak działają i jak pozyskiwać kontakty od klientów?

Formularze kontaktowe w kampaniach Google Ads można ustawić jako rozszerzenie swojej reklamy - wystarczy wprowadzić wezwanie do działania (czyli tzw. call to action, czyli tekst zachęcający klienta do konkretnego działania) oraz tekst samego rozszerzenia. Przy tworzeniu samego formularza należy natomiast wprowadzić nagłówek, nazwę firmy, opis oraz dodać link do polityki prywatności.
Skojarzenia z Facebookiem, o których pisaliśmy na początku tekstu, są więc nieprzypadkowe - w przypadku popularnych reklam Facebook Ads ich tworzenie wygląda podobnie, teraz formularz Googlea można również rozbudować o dodatkowe pytania.

Formularze kontaktowe nie tylko w wyszukiwarce Google

Obecnie rozszerzenie w postaci formularza kontaktowego można ustawić w kilku typach kampanii Google Ads: kampanii w sieci wyszukiwania, w YouTube, kampanii Discovery, a także w sieci reklamowej. Dodatkowo też obecnie można wprowadzić do rozszerzenia dodatkowe pytania – do wyboru jest ok. 50 pytań, dotyczących celu kampanii. To rozwiązanie ma niewątpliwie swoje wady, jak i zalety. Dzięki odpowiedziom na kilka pytań już po pobraniu formularza otrzymasz bardziej precyzyjne informacje o tym, co interesuje potencjalnego klienta - możesz więc zadzwonić do niego już z konkretną ofertą, bez tracenia czasu na dodatkowe pytania. Pamiętaj jednak, by pytań na samym początku nie było też zbyt dużo – ich duża liczba może bowiem zniechęcić odbiorcę od wypełniania formularza i po prostu go porzuci.

Pamiętaj o przechowywaniu danych klientów

W dzisiejszych czasach baza klientów, tworzona w pliku w excelu, jest rozwiązaniem zdecydowanie przestarzałym - większość firm korzysta już bowiem z profesjonalnych narzędzi typu CRM, gdzie samodzielnie mogą tworzyć bazy klientów (często dość rozbudowane). Już po wprowadzeniu formularzy kontaktowych do kampanii pisaliśmy o tym, że istotna jest integracja konta Google Ads z firmowym CRM-em - tak, by dane od klientów importowane były do niego samodzielnie, bez konieczności pobierania plików CSV. Google wprowadził teraz nowe rozwiązanie, które pozwala automatycznie przekazywać tego typu informacje - sprawdź, na czym polega konfigurowanie integracji webhooka z rozszerzeniem formularza kontaktowego.

Dane od klientów możesz pozyskiwać też w wizytówce Google Moja Firma

Warto pamiętać, że zapytania od klientów można pozyskiwać teraz także w wizytówce Google Moja Firma - od jakiegoś czasu w wizytówce można ustawić opcję Czat. W wizytówkach, które mają ustawioną taką opcję, widoczny jest przycisk SMS, umożliwiający wysyłanie wiadomości do administratorów wizytówki (co ważne - widoczna jest ona wyłącznie na urządzeniach mobilnych). Informacja o nowej wiadomości przysłana zostanie przez Googlea mailem, dodatkowo pojawi się powiadomienie z aplikacji Google Moja Firma. Niestety, odpowiedzi można udzielić wyłącznie na czacie aplikacji - nie ma możliwości przesłania wiadomości poprzez zalogowanie się do swojej wizytówki na komputerze stacjonarnym.

Czytaj także:
W kampanii Google Ads pozyskasz dane klientów
Google umożliwia wysyłanie wiadomości przez wizytówkę Moja Firma

Słowa kluczowe

  • google ads
  • google moja firma
  • rozszerzenie reklamy

Najnowsze artykuły

Elastyczne reklamy ustawione domyślnie w kampaniach Google Ads

W kampaniach Google Ads w wyszukiwarce jako domyślne ustawione zostały elastyczne reklamy tekstowe, których ostateczny kształt zależy zawsze od algorytmów samego Googlea.

Zmiany w formularzach kontaktowych Google Ads

Już niedługo potencjalny klient będzie mógł kliknąć w nagłówek reklamy Google Ads, a następnie wypełnić swoimi danymi formularz kontaktowy.

Google zamierza uprościć typy dopasowań słów kluczowych

Nowe rozwiązania, które mają zostać wprowadzone jeszcze w lutym 2021 r, będą dotyczyć dopasowania do wyrażenia oraz modyfikatora dopasowania przybliżonego.