Facebook News – nowy projekt największego medium społecznościowego na świecie – ma skupiać wiadomości od wydawców. Czy to może oznaczać pojawienie się nowych możliwości reklamowych?
Facebookowi zależało na tym, by w jednym miejscu skoncentrować najważniejsze artykuły w jednym miejscu – i stąd pomysł na Facebook News. Na razie nowość ma być dostępna tylko u wybranych użytkowników Facebooka ze Stanów Zjednoczonych, ale jeśli tylko przejdzie pomyślnie testy, wkrótce można się go spodziewać w kolejnych krajach.
Tylko sprawdzone, potwierdzone w wielu źródłach informacje mogą być wiarygodne – twierdzą twórcy nowego projektu. Dlatego Facebook ruszył do boju o rzetelne newsy – ramię w ramię z branżą dziennikarską, wydawcami i organizacjami skupiającymi dziennikarzy. Wiadomości, które będzie można znaleźć w Facebook News podzielone mają być na kilka obszarów:
Po aferze Cambridge Analytica, z którą miały wiązać się m.in. wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych czy referendum związane z Brexitem (czytaj: Miliardowa kara dla Facebooka), medium Marka Zuckerberga wciąż odbudowuje swój nadszarpnięty wizerunek. Fake-newsy to dziś prawdziwa plaga Internetu, a także samego Facebooka czy innych mediów społecznościowych. W ostatnich latach Facebook już niejednokrotnie musiał zmierzyć się z poważnymi zarzutami o brak reakcji podczas ważnych wyborów czy innych gorących okresów, związanych z polityką. Niewykluczone więc, że Facebook News jest niczym innym jak próbą zmiany wizerunku, podobnie jak np. wprowadzenie nowych zasad przed eurowyborami, które odbywały się pół roku temu.
Z drugiej jednak strony wszyscy dzisiaj lubimy być na bieżąco – dlaczego więc nie mielibyśmy zaspokajać tej potrzeby właśnie na Facebooku, gdzie i tak spędzamy sporo czasu. Potwierdzają to zresztą już teraz liczby polubień wybranych profilów – The New York Times zebrał już na FB prawie 17 milionów polubień, CNN – 31,5 miliona, a agencja Reutera – ponad 4 miliony. Polscy wydawcy i redakcje prezentują się skromniej na tym tle, ale i tak liczby nadal robią wrażenie – portal Gazeta.pl uzbierał już ponad 700 tys. polubień, Wirtualna Polska – 640 tys., a TVN24 – 1,4 miliona.
Ciekawą kwestią mogą być też rozliczenia między Facebookiem a wydawcami. Jak twierdzą dziennikarze polskiego wydania Business Insidera (powołując się na agencję Bloomberg), Facebook wyłoży na ten projekt od 1 do 3 mln zł – tyle mają wynosić koszty pozyskania treści od wydawców. Pytanie więc, czy Facebooka nie skusi możliwość odzyskania przynajmniej części kosztów i czy wkrótce wśród informacji nie pojawią się także treści promowane przez wydawców?
Czytaj także: Facebook zmienia algorytm wyświetlania treści
strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy