Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Facebook ruszył na podbój świata mediów

Facebook News – nowy projekt największego medium społecznościowego na świecie – ma skupiać wiadomości od wydawców. Czy to może oznaczać pojawienie się nowych możliwości reklamowych?

Facebookowi zależało na tym, by w jednym miejscu skoncentrować najważniejsze artykuły w jednym miejscu – i stąd pomysł na Facebook News. Na razie nowość ma być dostępna tylko u wybranych użytkowników Facebooka ze Stanów Zjednoczonych, ale jeśli tylko przejdzie pomyślnie testy, wkrótce można się go spodziewać w kolejnych krajach. 

Po pierwsze  informować!

Tylko sprawdzone, potwierdzone w wielu źródłach informacje mogą być wiarygodne – twierdzą twórcy nowego projektu. Dlatego Facebook ruszył do boju o rzetelne newsy – ramię w ramię z branżą dziennikarską, wydawcami i organizacjami skupiającymi dziennikarzy. Wiadomości, które będzie można znaleźć w Facebook News podzielone mają być na kilka obszarów:

Facebook odbudowuje nadszarpnięty wizerunek

Po aferze Cambridge Analytica, z którą miały wiązać się m.in. wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych czy referendum związane z Brexitem (czytaj: Miliardowa kara dla Facebooka), medium Marka Zuckerberga wciąż odbudowuje swój nadszarpnięty wizerunek. Fake-newsy to dziś prawdziwa plaga Internetu, a także samego Facebooka czy innych mediów społecznościowych. W ostatnich latach Facebook już niejednokrotnie musiał zmierzyć się z poważnymi zarzutami o brak reakcji podczas ważnych wyborów czy innych gorących okresów, związanych z polityką. Niewykluczone więc, że Facebook News jest niczym innym jak próbą zmiany wizerunku, podobnie jak np. wprowadzenie nowych zasad przed eurowyborami, które odbywały się pół roku temu.

Z drugiej jednak strony wszyscy dzisiaj lubimy być na bieżąco – dlaczego więc nie mielibyśmy zaspokajać tej potrzeby właśnie na Facebooku, gdzie i tak spędzamy sporo czasu. Potwierdzają to zresztą już teraz liczby polubień wybranych profilów – The New York Times zebrał już na FB prawie 17 milionów polubień, CNN – 31,5 miliona, a agencja Reutera – ponad 4 miliony. Polscy wydawcy i redakcje prezentują się skromniej na tym tle, ale i tak liczby nadal robią wrażenie – portal Gazeta.pl uzbierał już ponad 700 tys. polubień, Wirtualna Polska – 640 tys., a TVN24 – 1,4 miliona.

Pojawią się nowe możliwości reklamowe?

Ciekawą kwestią mogą być też rozliczenia między Facebookiem a wydawcami. Jak twierdzą dziennikarze polskiego wydania Business Insidera (powołując się na agencję Bloomberg), Facebook wyłoży na ten projekt od 1 do 3 mln zł – tyle mają wynosić koszty pozyskania treści od wydawców. Pytanie więc, czy Facebooka nie skusi możliwość odzyskania przynajmniej części kosztów i czy wkrótce wśród informacji nie pojawią się także treści promowane przez wydawców?

Czytaj także: Facebook zmienia algorytm wyświetlania treści

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Jak skontaktować się ze wsparciem Google Ads?

W pandemii Google ograniczył możliwość kontaktu telefonicznego z zespołem wsparcia Google Ads - przez pewien czas ze specjalistami Google można było porozmawiać wyłącznie na czacie.
czytaj

Google ukrywa raporty wyszukiwanych słów w Analyticsie

Od pewnego czasu Google usilnie namawia do przejścia z dotychczasowej wersji Universal Analytics na Google Analytics 4. Czy usunięcie ważnego dla reklamodawców raportu ma przyspieszyć ten proces?
czytaj

Jak dodać listy odbiorców do kampanii Performance Max?

Jeszcze w lipcu Google przekształcił wszystkie inteligentne kampanie produktowe w kampanie Performance Max, łączące w sobie wszystkie typy kampanii dostępne w Google Ads. W jaki sposób można dodać do nich listy odbiorców?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.