Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Facebook zmienia algorytm wyświetlania treści

W najbliższych tygodniach użytkownicy i prowadzący strony na Facebooku znów mogą się spodziewać zmian w algorytmach, odpowiedzialnych za wyświetlanie treści w tzw. News Feedzie.

„Nie chodzi nam o długość czasu, który użytkownik spędza w naszym serwisie, tylko o jego jakość” – tłumaczy Facebook, zapowiadając wprowadzenie zmian w w swoich algorytmach. Teraz użytkownicy mają widzieć jeszcze więcej treści od swoich znajomych i rodziny. Po publikacji takiej informacji można sobie więc od razu zadać pytanie, co w takim razie z postami pochodzącymi ze stron firmowych? Czy tutaj także można się spodziewać znaczących zmian?

Na Facebooku będzie jeszcze więcej treści od rodziny i znajomych

O tym, że posty znajomych mają mieć pierwszeństwo przed treściami publikowanymi przez właścicieli stron, pisaliśmy już na początku 2018 roku (czytaj nasz artykuł „Duża zmiana dla właścicieli stron na Facebooku”). Pisaliśmy wtedy, że Facebook wraca do swoich korzeni, czyli będzie medium społecznościowym „służącym przede wszystkim wzmacnianiu więzi między bliskimi sobie ludźmi”.

Teraz, prawie 1,5 roku po tamtych zapowiedziach, widać, że Facebook nadal będzie szedł w tym kierunku – w tekście, opublikowanym 16 maja na swoim blogu, Facebook zapowiedział dwie duże aktualizacje w algorytmach, odpowiedzialnych za wyświetlanie treści w tzw. News Feedzie użytkowników:

Posty ze stron firmowych pójdą na Facebooku w odstawkę?

Zapowiedzi Facebooka oznaczają jedno – posty z firmowych stron będą po prostu odsuwane na dalszy plan, co z praktyce oznacza cięcie organicznych zasięgów. Pisaliśmy już o tym na początku 2018 roku, poza tym także sam Facebook podpowiadał wtedy rozwiązania, które pozwalały w dłuższym okresie czasu budować swoją społeczność – można tego dokonać np. dzięki opcji „Wyświetlaj najpierw” (dzięki temu posty z danej strony będą wyświetlane w górnej części aktualności) czy publikacji treści, które generują rozmowy między użytkownikami, np. dyskusje w grupach, informacje od lokalnych firm (także o lokalnych wydarzeniach) i wiadomości. Teraz do tego grona doszedł kolejny pomysł – promowanie przez algorytmy linków czy postów, udostępnianych przez naszych znajomych. 

Choć rady te są bez wątpienia przydane i przy konsekwentnych działaniach w dłuższym okresie mogą przynieść spore korzyści, to jednak strategia obecności na Facebooku coraz częściej będzie musiała zawierać także płatne działania – podobnie jak w przypadku wyszukiwarki Google i kampanii Google Ads (AdWords) (w tym wypadku płatne reklamy publikowane są nad wynikami organicznymi).

Czytaj także: Jaka strategia działania na Facebooku będzie najlepsza?

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Weryfikacja konta Google Ads - zrób to, zanim będzie za późno

Na początku 2022 roku Google zaczął wymagać weryfikacji kont Google Ads. Na początku weryfikację mogli przejść tylko reklamodawcy wyznaczeni przez Google. Obecnie każdy może zweryfikować swoje konto samodzielnie.
czytaj

Nie trać swoich danych z GA4 - zmień domyślny okres ich przechowywania

Od początku lipca Google Analytics 4 jest domyślną wersją Analyticsa, a gromadzenie danych w Universal Analytics ma być niedługo wstrzymane.
czytaj

Google testuje nową wyszukiwarkę wykorzystującą AI

Google poinformował, że pracuje nad nową wyszukiwarką opartą o sztuczną inteligencję. Czym inteligentna wyszukiwarka będzie się różnić od dotychczasowej wyszukiwarki Google?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.