Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Google uzależnia wyniki wyszukiwania od intencji użytkowników

Reklamodawcy, którzy będą chcieli wyświetlić się na konkretną frazę, nie muszą liczyć wyłącznie na dopasowanie ścisłe w słowach kluczowych. W ten sam sposób mają bowiem działać dopasowanie do wyrażenia oraz dopasowanie przybliżone – pomóc w tym ma analiza intencji użytkowników, którzy dokonują wyszukiwań.

Od kilku lat Google ma ambicję jak najdokładniejszego dopasowania reklam Google Ads do faktycznych wyszukiwań (a więc tak naprawdę potrzeb) użytkowników. Jak podaje Google na swojej stronie:

Od 2019 r. nasz zespół badawczy znacznie ulepszył sposób interpretacji języka, zapytań czy intencji, które przyświecają nam przy wyszukiwaniu. Technologia ta jest teraz wykorzystywana przy słowach kluczowych - tak, by połączyć reklamodawcę z większą liczbą osób poszukujących oferty. Ponieważ słowo kluczowe w dopasowaniu przybliżonym może być dopasowane do różnych zapytań, ta technologia jest szczególnie przydatna w przypadku dopasowania przybliżonego.
(...) Dopasowanie przybliżone może teraz pomóc Ci znaleźć trafniejszy ruch o większej skuteczności przy jednoczesnym użyciu mniejszej liczby słów kluczowych.


W czym tkwi tajemnica odpowiedniego dopasowania reklam Google Ads do wyszukiwań?

Przy ustalaniu, na jakie słowa kluczowe reklama tekstowa Google Ads ma się wyświetlać, pomocne są dopasowania słów kluczowych. Umożliwiają one lepszą kontrolę nad tym, na jakie frazy reklama ma się wyświetlać lub na jakie ma się w ogóle nie pojawiać. A to właśnie odpowiedni dobór słów kluczowych w dużej mierze przesądza o skuteczności kampanii.
Reklamodawcy mają do wyboru cztery typy dopasowani (przypomnijmy - jakiś czas temu z kampanii zniknął modyfikator dopasowania przybliżonego):

W przypadku ustawienia dopasowania przybliżonego wyszukiwana fraza może być bardzo luźno powiązana z reklamą, w przypadku dopasowania ścisłego natomiast reklama ma się wyświetlać na tę konkretną frazę.
I to właśnie dopasowanie ścisłe dotknęły kilka miesięcy temu spore zmiany.

W Google Ads teraz nie liczy się tylko fraza, ale i kontekst wyszukiwania i trafność reklamy

Od lutego w dopasowaniu ścisłym ma znaczenie nie tylko sama fraza, ale i intencja użytkownika, który tego wyszukiwania dokonuje oraz sygnały świadczące o trafności reklamy (czytaj więcej w naszym artykule „Zmiany w dopasowaniu ścisłym w kampaniach Google Ads”). Google oszacuje to na podstawie znaczenia wyszukiwanego hasła, znaczenia fraz, które znajdą się w danej grupie reklam oraz treści na podstronie, na którą kierują reklamy. Z tego powodu Google zaleca teraz reklamodawcom dokonanie kilku zmian w kampaniach, w tym odpowiednie pogrupowanie słów kluczowych na wybrane grupy reklam  - tak, by frazy były odpowiednio powiązane ze sobą oraz treściami reklam.

Czytaj także:
Dlaczego dopasowanie słów kluczowych jest tak ważne?
Google zamierza uprościć typy dopasowań słów kluczowych

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Wykluczenia słów kluczowych na poziomie konta Google Ads - jak je dodać?

Wykluczające słowa kluczowe pozwalają zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na nietrafione kliknięcia. Teraz słowa kluczowe można wykluczyć na poziomie całego konta Google Ads.
czytaj

Jak skontaktować się ze wsparciem Google Ads?

W pandemii Google ograniczył możliwość kontaktu telefonicznego z zespołem wsparcia Google Ads - przez pewien czas ze specjalistami Google można było porozmawiać wyłącznie na czacie.
czytaj

Google ukrywa raporty wyszukiwanych słów w Analyticsie

Od pewnego czasu Google usilnie namawia do przejścia z dotychczasowej wersji Universal Analytics na Google Analytics 4. Czy usunięcie ważnego dla reklamodawców raportu ma przyspieszyć ten proces?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.