W kampaniach produktowych Google Ads (Google Shopping) można teraz sprawdzać wynik optymalizacji. To zestaw porad i rekomendacji, dotyczących całego konta, kampanii czy poszczególnych reklam.
Wynik optymalizacji, zawierający informacje i wskazówki dotyczące prowadzonych kampanii, dobranych słów kluczowych czy utworzonych reklam, został wprowadzony na konta reklamodawców na początku tego roku. Wtedy wersja beta dotyczyła wyłącznie wyników kampanii prowadzonych w sieci wyszukiwania. Jak podawał Google, ,,wynik optymalizacji to prognoza skuteczności Twojego konta. Skorzystaj z tych rekomendacji, by zwiększyć skuteczność swoich kampanii i poprawić wynik".
Porady i rekomendacje Google dotyczą całego konta lub konkretnych kampanii i grup reklam, w tym m.in.:
W przypadku kampanii produktowych (Google Shopping) porady mogą dotyczyć np. przejścia na inteligentne kampanie produktowe (wykorzystujące automatyzację i algorytmy Googlea) czy dodania rozszerzenia z oceną sprzedającego.
Teoretycznie po wprowadzeniu wszystkich zalecanych poprawek lub ich odrzuceniu wynik powinien wynosić 100 proc. (minimalna wartość wynosi 0 proc.) Według Googlea, wynik 100 proc. oznacza, że reklamodawca ,,w pełni wykorzystujemy możliwości konta".
Choć Google zapewnia na swoim blogu, że ci reklamodawcy, którzy zwiększyli wynik optymalizacji na poziomie konta o 10 punktów, zwiększyli też w ten sposób liczbę konwersji średnio o 10 proc. Te dane są oczywiście całkowicie realne, ale warto pamiętać o tym, że nie wszystkie rozwiązania podpowiadane przez Googlea, będą też przydane w prowadzeniu naszej kampanii Google Ads. Jeśli na działania mamy przeznaczony określony budżet, to trudno go zwiększyć nagle tylko dlatego, że tak wynika z podpowiedzi. Kilkakrotnie pisaliśmy też na swoim blogu (podkreślamy to też we wcześniejszej części tekstu), że nie zawsze automatyzacja kampanii wyjdzie nam na dobre - choć nie zawsze będzie to możliwe, warto zachować kontrolę i ręczne ustawianie w kluczowych elementach.
Z drugiej jednak strony może się okazać, że przy ustawianiu kampanii czy jej optymalizacji, możemy zapomnieć o ważnych kwestiach (np. o rozszerzeniu do reklam) - w takim wypadku dobrze jest je po prostu dodać do kampanii. Dodatkowo nie zawsze też mamy czas, by śledzić wszystkie nowinki, które do kampanii wprowadza Google - w takim wypadku można więc poznać nowe, interesujące dla nas rozwiązania.
Czytaj także:
Jak analizować wynik optymalizacji konta Google Ads?
Wynik optymalizacji kampanii Google Ads teraz z nowymi danymi
strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy