Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Modyfikator dopasowania przybliżonego przechodzi do historii

Zmiany w typach dopasowań słów kluczowych w kampaniach Google Ads - wkrótce nie będzie już można ustawiać fraz z zastosowaniem modyfikatora dopasowania przybliżonego. Zmiany mają zostać wprowadzone pod koniec lipca.

Obecnie grono dopasowań słów kluczowych w kampaniach Google Ads tworzy pięć typów: dopasowanie przybliżone, modyfikator dopasowania przybliżonego, dopasowanie do wyrażenia, dopasowania ścisłe i dopasowania wykluczające.
Dopasowania mają na celu ustalenie, na jakie konkretnie frazy reklamy mają się wyświetlać wśród wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google - czy np. dopuszczane są odmiany słów kluczowych czy reklamy mają się pojawić tylko przy wpisaniu przez użytkownika konkretnej frazy.


Dzięki dopasowaniom dotrzesz do odpowiedniej grupy odbiorców

Jak już pisaliśmy niejednokrotnie - dopasowania słów kluczowych to jedno z tych narzędzi, które pozwala precyzyjnie dotrzeć do wybranej grupy odbiorców. Uniemożliwia bowiem wyświetlanie reklam „zbyt szeroko” - na słowa kluczowe kompletnie nie związane z naszą kampanią i tylko luźno powiązane z naszymi frazami lub w ogóle z niezwiązane z ofertą. Dodatkowo przy ustawianiu i optymalizacji kampanii trzeba zwrócić też uwagę na słowa z dopasowaniem wykluczającym - to rozwiązanie pozwala bowiem określić, na jakie słowa nasza reklama ma się w ogóle nie wyświetlać (ponieważ nie dotyczy w ogóle naszej oferty).
Kluczem do sukcesu jest jednak rozpoznanie każdego z typów dopasowań i przeprowadzanie testów w trakcie prowadzenia kampanii, a następnie jej ciągła optymalizacja. Dodatkowo warto śledzić, czy Google nie szykuje się do wprowadzenia nowości - tak jak było w tym wypadku.


Google zapowiedział zmiany już kilka miesięcy temu

O tym, że Google zamierza dokonać zmian w dopasowaniach słów kluczowych, pisaliśmy kilka miesięcy temu, już w lutym (czytaj więcej: Google zamierza uprościć typy dopasowań słów kluczowych) - w praktyce zmiana oznacza, że słowa kluczowe dopasowane do wyrażenia oraz frazy z modyfikatorem dopasowania przybliżonego będą teraz mieć identyczny sposób dopasowania - przy czym kolejność poszczególnych słów nadal będzie miała znaczenie przy wyświetlaniu wyników wyszukiwania. Nie ma więc znaczenia, czy słowa kluczowe zapisane są z symbolem + (w przypadku modyfikatora) czy w cudzysłowie (w przypadku dopasowania do wyrażenia). Dodatkowo pod koniec lipca nie będzie już można tworzyć nowych fraz z modyfikatorem dopasowania przybliżonego (czyli słów kluczowych z zastosowaniem symbolu +).


Jak wprowadzić zmiany w istniejących kampaniach Google Ads?

W przypadku nowych słów kluczowych sprawa jest jasna, pozostaje natomiast jeszcze kwestia fraz, które są dodane do trwających kampanii tekstowych Google Ads - w jaki sposób można rozwiązać tę kwestię? Google podpowiada dwa dość proste rozwiązania. W zakładce Rekomendacje Google informuje o zbędnych słowach kluczowych (opcja „Usuń zbędne słowa kluczowe”) - czyli takich, które nie wnoszą żadnej wartości do prowadzonej kampanii. Wśród nich mogą się znaleźć słowa kluczowe właśnie z tym typem dopasowania.
To jednak nie rozwiązuje problemu całkowicie, ponieważ nie ma gwarancji, że wśród fraz, których rekomendacja nie objęła, nie ma takich z ustawionym symbolem +. W tej sytuacji można dokonać zmiany w prosty sposób - należy:

Cały proces jest widoczny na infografice dostępnej na blogu Google.

Czytaj także:
Dlaczego dopasowanie słów kluczowych jest tak ważne?

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Nie trać swoich danych z GA4 - zmień domyślny okres ich przechowywania

Od początku lipca Google Analytics 4 jest domyślną wersją Analyticsa, a gromadzenie danych w Universal Analytics ma być niedługo wstrzymane.
czytaj

Google testuje nową wyszukiwarkę wykorzystującą AI

Google poinformował, że pracuje nad nową wyszukiwarką opartą o sztuczną inteligencję. Czym inteligentna wyszukiwarka będzie się różnić od dotychczasowej wyszukiwarki Google?
czytaj

Nowy wygląd panelu Google Ads - kolejna zmiana na gorsze?

Na niektórych kontach Google Ads po zalogowaniu widać zupełnie nowy layout panelu, znacznie różniący się od znanego dotychczas. Czy nowy wygląd Google Ads zostanie z nami na dłużej?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.