Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Jak Facebook wykorzystuje dane osobowe?

Facebook musi teraz podawać więcej szczegółowych informacji o tym, w jaki sposób wykorzystuje dane osobowe swoich użytkowników – w tym do sprzedaży odpowiednio ukierunkowanych reklam.

O tym, jakie informacje i w jaki sposób ma prezentować teraz Facebook swoim użytkownikom, decydują zaktualizowane warunki świadczenia usług, które Facebook przyjął pod naciskiem Komisji Europejskiej i organów zajmujących się ochroną konsumentów (w tym polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów). Do tej pory brakowało jasnych i czytelnych informacji, w jaki sposób Facebook wykorzystuje dane osobowe użytkowników i w rezultacie – jak dzięki nim zarabia, skutecznie kierując reklamy do konkretnych grup odbiorców. Teraz informacje znajdują się w zaktualizowanych warunkach świadczenia usług.

W jaki sposób zmieniły się warunki dotyczące korzystania z usług?

Z punktu widzenia reklamodawcy w warunkach korzystania z usług na Facebooku nic się nie zmienia. Dzięki nowym zapisom to użytkownicy mają być bardziej świadomi tego, w jaki sposób przetwarza się ich dane. Jak podaje Komisja Europejska, w warunkach określono, jakie usługi oparte na danych Facebook odsprzedaje innym podmiotom, w jaki sposób można zamknąć swoje konto i w jakich okolicznościach konta mogą zostać wyłączone. W nowych warunkach wprost zapisano, że dane użytkowników są wykorzystywane do kierowania kampanii reklamowych, dzięki którym Facebook zarabia przecież niemałe pieniądze.

Jak argumentuje w informacji prasowej Věra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci, „(...) Przedsiębiorstwo, które chce odzyskać zaufanie konsumentów po skandalu Facebook/Cambridge Analytica nie powinno zasłaniać się skomplikowanym żargonem prawniczym w celu wyjaśnienia w jaki sposób generuje miliardy dochodu wykorzystując dane obywateli. Obecnie użytkownicy będą w pełni świadomi, że ich dane są wykorzystywane przez serwis społecznościowy do sprzedaży ukierunkowanych reklam”.

Na wprowadzenie wszystkich zmian Facebook ma mało czasu – zaledwie do końca czerwca 2019 roku, co oznacza zaledwie 2,5 miesiąca. Komisja Europejska będzie nadzorowała wdrażanie zmian, a jeśli Facebook ich ostatecznie nie wprowadzi, grozić mu mogą „środki egzekucyjne”, co w praktyce oznaczać może nawet solidne kary pieniężne.

Facebook pokazał, że ma spore problemy z ochroną danych swoich użytkowników

Informacja o zmianach dokonanych pod naciskiem Komisji Europejskiej to echa tzw. afery Cambridge Analytica, związanej z nielegalnym wyciekiem danych użytkowników serwisu społecznościowego do zewnętrznej firmy zajmującej się doradztwem politycznym. Dane te – według doniesień mediów – mogły znacząco wpłynąć na kampanię wyborczą Donalda Trumpa i wyniki wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku oraz kampanią związaną z Brexitem. Dane zebrane w wyniku wypełnienia przez użytkowników serwisu specjalnych ankiet miały posłużyć ich dokładnemu sprofilowaniu psychologicznemu i skutecznemu wpłynięciu na ich wyborcze decyzje. Co gorsza – okazało się, że wyciek danych dotyczył nie tylko użytkowników wypełniających ankietę, ale także ich znajomych, przez co poszkodowanych można liczyć nawet w milionach. 

Kilka miesięcy później Facebook musiał borykać się z kolejnym problemem – błędami w kodzie funkcji „Wyświetl profil jako” (pozwala ona podejrzeć własny profil „oczami” wybranego użytkownika serwisu). To dzięki nim hakerzy mogli uzyskać nieautoryzowany dostęp do kont nawet 50 milionów użytkowników korzystając z nich bez konieczności podawania hasła.

Gdzie poszukać szczegółów?

Informacje o zmianach w warunkach korzystania z usługi można przeczytać w informacjach prasowych podanych na stronie uokik.gov.pl (Facebook zmieni zasady świadczenia usług) oraz europa.eu.

Czytaj także: 

Kolejny wyciek danych z Facebooka - czy użytkownicy stracą zaufanie do serwisu?

Facebook sprzedaje dane swoich użytkowników zewnętrznej firmie?

Ewa Truszkowska
                 

strateg biznesowy i marketingowy z wieloletnim doświadczeniem; pracowała przy największych kampaniach marketingowych w Polsce; członek Amercian Marketing Association; ukończyła certyfikowane szkolenia z zakresu strategii biznesowych w Darden School of Business na University of Virginia; ekspertka od prowadzenia kampanii Google Adwords; autorka licznych publikacji z zakresu marketingu; od kilku lat prowadzi poczytny blog marketingowy

Najnowsze artykuły

Weryfikacja konta Google Ads - zrób to, zanim będzie za późno

Na początku 2022 roku Google zaczął wymagać weryfikacji kont Google Ads. Na początku weryfikację mogli przejść tylko reklamodawcy wyznaczeni przez Google. Obecnie każdy może zweryfikować swoje konto samodzielnie.
czytaj

Nie trać swoich danych z GA4 - zmień domyślny okres ich przechowywania

Od początku lipca Google Analytics 4 jest domyślną wersją Analyticsa, a gromadzenie danych w Universal Analytics ma być niedługo wstrzymane.
czytaj

Google testuje nową wyszukiwarkę wykorzystującą AI

Google poinformował, że pracuje nad nową wyszukiwarką opartą o sztuczną inteligencję. Czym inteligentna wyszukiwarka będzie się różnić od dotychczasowej wyszukiwarki Google?
czytaj
Pozostańmy w kontakcie
Zapisz się do newlettera
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.